Nauka

Aplikacja przybliży historię Azteków

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015 15:00
Nowe technologie w służbie historii. W Meksyku uruchomiono aplikację na telefony komórkowe, dzięki której można poznać XVI-wieczny dokument Kodeks Mendoza.
Eksponat kultury azteckiej w British Museum
Eksponat kultury azteckiej w British MuseumFoto: Wikipedia/Z-m-k

Opisuje on historię pierwszych władców i życie codzienne Azteków, w tym składanie ofiar z ludzi.

Nowy interaktywny kodeks, jest dostępny z tłumaczeniami z azteckiego języka nahuatl na angielski i hiszpański. Do obrazków z manuskryptu wraz z objaśnieniami, dołączono również mapy oraz oś czasu. Darmowy kodeks w wirtualnej wersji dostępny jest w internecie na stronie www.codicemendoza.inah.gob.mx. Przygotował go Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku we współpracy z Oksfordzką Biblioteką oraz King’s College w Londynie.

Kodeks Mendoza uważany jest za jeden z najważniejszych źródeł wiedzy na temat Azteków, ich obyczajów, historii i kultury. Można w nim znaleźć informacje na temat sztuki, handlu, ekspansji Azteków oraz kroniki życia codziennego. Treść manuskryptu stanowią kolorowe obrazy wraz z komentarzami w języku nahuatl. Dokument został przygotowany na zlecenie Antonia de Mendoza, wicekróla Meksyku i znajduje się obecnie w Bibliotece Oksfordzkiej.

(IAR)

Czytaj także

Majowie – potomkowie mieszkańców Atlantydy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 06:00
Przez wieki budowali swoją potęgę. Stworzyli kalendarz o wiele dokładniejszy od ówczesnego kalendarza rzymskiego. Byli nacją wielkich astronomów i matematyków. Era Majów zakończyła się wraz z hiszpańską konkwistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hernán Cortés – zdobywca ziem i dusz

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 05:30
Hiszpański zdobywca Meksyku swoje rządy zaprowadzał krwią, ziemią i ogniem. Po podbiciu imperium Azteków napełnił całą komnatę złotem, ale zmarł w nędzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Haker "sklonował" odciski palców

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 23:00
Znany haker twierdzi, że odtworzył odcisk palca niemieckiej minister obrony, używając do tego powszechnie dostępnych programów komputerowych. Jan Krissler mówił o swoim dokonaniu podczas konferencji hakerów w Hamburgu.
rozwiń zwiń