Nauka

Polska firma będzie zbierała dane z satelitów ESA

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 22:22
Polskie konsorcjum wygrało przetarg związany z magazynowaniem i przetwarzaniem danych gromadzonych przez satelity.
Audio
  • Polska firma przechowa dane z kosmosu - Informacyjna Agencja Radiowa / P.Pawełek
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Jedno z największych przedsięwzięć zleconych przez Europejską Agencję Kosmiczną dotyczy budowy infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową potrzebną do ich obróbki.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz zwraca uwagę na sukces, jaki udało się odnieść Polakom - to pierwszy konkurs ESA w którym polska firma wygrała konkurując z innymi europejskimi konsorcjami. Wygrały zdobycze polskiej nauki i technologii oraz dobry biznesplan konkurujący na europejskim rynku - podsuowała podsekretarz stanu.

Jak mówi dr Grzegorz Brona - prezes zarządu stojącej na czele konsorcjum firmy Creotech Instruments - przygotowywana usługa już wzbudziła zainteresowanie potencjalnych klientów. Ma to być pierwsza tego typu usługa w Europie i pierwsze zainteresowane firmy zaczęły się zgłaszać z pytaniem o termin jej startu jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem rozpoczęcia projektu.

Brona prognozuje, że sama inftrastruktura przetwarzania danych powinna niezawodnie działać już za sześć miesięcy. Szef Creotech Instruments porównuje usługę do popularnego Google Earth - dane mają być jednak precyzyjniejsze, ale udostępniane na zasadach komercyjnych.

Przedsięwzięcie ma być pierwszym elementem infrastruktury Europejskiej Agencji Kosmicznej na terenie Polski.

(IAR)

Czytaj także

Brytyjski satelita na orbicie i działa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 20:00
Podwójny sukces rosyjskich i brytyjskich ekspertów od kosmicznych lotów. Wyniesiony minionej nocy na pokładzie rakiety Proton satelita telekomunikacyjny firmy Inmarsat trafił tam, gdzie miał trafić - i działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA uruchamia europejski program badania Marsa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 17:00
Nowy europejski program badania Marsa jest już gotowy. Europejska Agencja Kosmiczna wyraziła formalną zgodę na rozpoczęcie misji ExoMars.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia próba kontaktu z lądownikiem Philae. Łączności nie ma od pół roku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 13:51
Europejscy naukowcy po raz ostatni próbują skontaktować się z lądownikiem Philae, który siedzi na komecie 67P. Łączności nie ma od pół roku.
rozwiń zwiń