Nauka

Twój własny satelita za 1000 dolarów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 20:00
Studenci z Arizony skonstruowali prototypy nowych, miniaturowych satelitów. Ich zdaniem to właśnie takie urządzenia będą w przyszłości wysyłane na orbitę.
Audio
  • Mini-satelity z Arizony. Kiedyś na każdą kieszeń - IAR, Rafał Motriuk
Pierwszy polski satelita naukowy Heweliusz
Pierwszy polski satelita naukowy "Heweliusz" Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Wysyłanie sprzętu w kosmos jest kosztowne, więc im mniejsze są urządzenia, tym tańszy jest transport. Dlatego młodzi naukowcy ze Stanowego Uniwersytetu w Arizonie skonstruowali kilka prototypów mini-satelitów.

- Najmniejszy waży 35 gramów, to kostka o boku trzech centymetrów - mówi w filmie promocyjnym konstruktor Jekan Thanga i dodaje, że boki tej kostki pokryte są ogniwami słonecznymi do produkcji elektryczności.


Takie małe satelity mogą ułatwić prowadzenie badań naukowych. Jeśli urządzenia te będą tanie, to na przykład zespoły studentów będą mogły sobie pozwolić na popełnianie błędów. Zdaniem wynalazców za jakiś czas każdy będzie mógł wysłać mini-satelitę w kosmos; na razie cena orbitalnego transportu za takie urządzenie to od tysiąca do trzech tysięcy dolarów.

(IAR)

Czytaj także

Polscy studenci światowymi liderami w konstrukcji łazików

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 23:29
Do zawodów University Rover Challenge zgłosiły się 44 zespoły, a zaklasyfikowały się 23. - Polska przoduje wśród światowych reprezentacji, jeśli chodzi o konstrukcje łazików - mówi student Tomasz Miś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim satelitą przemysłowym

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 20:00
SAT-AIS-PL po wyniesieniu na orbitę będzie częścią systemu bezpieczeństwa ruchu morskiego.
rozwiń zwiń