Nauka

Misja ExoMars. Nie wiadomo, co się dzieje z lądownikiem Schiaparelli

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 12:21
Mimo niejasności z aktualnym stanem lądownika Schiaparelli jego misję Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) uważa za udaną - poinformowali przedstawiciele ESA na czwartkowej konferencji prasowej.
Audio
  • Wciąż brak danych o marsjańskim lądowniku. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Schiaparelli
SchiaparelliFoto: ESA

W niedzielę Schiaparelli oddzielił się od sondy Trace Gas Orbiter (TGO). W środę rozpoczął operację lądowania na powierzchni Marsa. Nie do końca wiadomo jednak, czy osiadł na powierzchni czerwonej planety. Sygnał utracono i do tej pory go nie odzyskano.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Mimo to przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej są zadowoleni. Wskazali, że w trakcie operacji uzyskano wiele danych niezbędnych do kolejnego etapu misji ExoMars w 2020 roku, w ramach którego planowane jest wysłanie na Marsa lądownika i łazika.

Na konferencji potwierdzono m.in., że Schiaparelli przeszedł przez górne warstwy, osłona termiczna zadziałała poprawnie, spadochron otworzył się zgodnie z oczekiwaniami.

Jednak później lądownik zaczął zachowywać się inaczej niż się spodziewano (w trakcie przejścia z fazy spadochronowej do fazy z uruchomionymi silnikami hamującymi).

Przedstawiciele ESA zastrzegli, że na analizę otrzymanych danych agencja potrzebuje więcej czasu. Analiza danych pozwoli dokładnie określić zachowanie lądownika w ostatnich sekundach przed lądowaniem.

Gdy zostaną określone parametry sondy w momencie jej zetknięcia z gruntem - dopiero wtedy można będzie powiedzieć, czy Schiaparelli wylądował poprawnie, czy uległ uszkodzeniu.

Misja ExoMars

Misję ExoMars prowadzą Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej - Roskosmos.

Projekt jest dwuetapowy. Pierwszy etap obejmował wystrzelenie sondy orbitalnej Trace Gas Orbiter (TGO) oraz lądownika Entry, Descent and landing demonstrator Module (EDM), znanego jako Schiaparelli.

Zostały one wyniesione w kosmos z kosmodromu Bajkonur 14 marca 2016 roku i podróżowały do Marsa wspólnie.

Z kolei drugi etap będzie polegać na wystrzeleniu w roku 2020 lądownika wraz z łazikiem do badań egzobiologicznych i geochemicznych na powierzchni Marsa.

Główne naukowe cele misji to: poszukiwanie potencjalnych śladów życia na Marsie (obecnego albo dawnego, nazwa misji jest właśnie nawiązaniem do tego zadania), badania rozmieszczenia wody na różnych głębokościach, badania powierzchni i zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń dla przyszłej misji załogowej, badania prowadzone pod powierzchnią gruntu, aby lepiej zrozumieć ewolucję Marsa.

Cele technologiczne zaś to: przetestowanie lądowania dużej platformy na Marsie, testowanie wykorzystania energii słonecznej na powierzchni planety, wiercenie w marsjańskim gruncie na głębokość 2 metrów, testowanie rozwiązań dla kolejnych generacji marsjańskich łazików.

***

Więcej informacji o misji ExoMars można znaleźć na przygotowanej przez ESA stronie internetowej http://exploration.esa.int/mars/.

PAP, IAR, kk

Zobacz więcej na temat: esa NAUKA technologie
Czytaj także

Rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim satelitą przemysłowym

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 20:00
SAT-AIS-PL po wyniesieniu na orbitę będzie częścią systemu bezpieczeństwa ruchu morskiego.
rozwiń zwiń