X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Rzecznik Wikimedia Polska: to był doskonały rok dla polskiej Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:23
Jak podkreślił Krzysztof Machocki, mijający rok był świetny dla organizacji głównie ze względu na współpracę z wieloma zewnętrznymi instytucjami kultury, w tym Muzeum Narodowym czy Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/TBIT/dom. publiczna

W 2016 roku w polskiej edycji największej cyfrowej encyklopedii świata przybyło ok. 50 tys. nowych artykułów. - W czwartek, 29 grudnia, przekroczyliśmy próg 1,2 miliona artykułów - poinformował rzecznik Wikimedia Polska.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Dla porównania - w 2015 roku powstało 66 tys. wpisów, a w 2014 roku - ponad 64 tys. Rekordowa liczba haseł powstała w 2006 roku, kiedy pojawiło się ich blisko 175 tys.

Krzysztof Machocki zwrócił uwagę, że co prawda maleje liczba nowych wpisów, ale rośnie ich jakość. Jak dodał, dawniej wystarczyło wejść na stronę Wikipedii, "napisać coś z głowy" i kliknąć "Zapisz".

- Od prawie dekady olbrzymi nacisk kładziemy na weryfikowalność, więc trzeba koniecznie podać odpowiedni przypis bibliograficzny do źródła potwierdzającego dany fakt. A to już wymaga nieco warsztatu - zauważył.

Unikalne multimedia

W wyniku tegorocznej współpracy z instytucjami kultury zasoby Wikipedii powiększyły się m.in. o hasła i ilustracje związane z archeologią, polskimi stanowiskami archeologicznymi oraz galerią Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie.

"Projekt 'Faras w Wikipedii' przyniósł Wikipedii 100 nowych haseł i około 600 multimediów. Multimedia te oglądane są w Wikipedii ponad 3,5 miliona razy każdego miesiąca" - wyliczyli wikipedyści na blogu Wikimedia Polska.

W ramach współpracy z muzeum etnograficznym wikipedyści i etnografowie fotografowali i filmowali pracę karpackich rzemieślników, twórców sztuki ludowej, lokalne stroje i zwyczaje. Wikipedia zyskała ponad 400 zdjęć oraz materiały wideo o europejskim folklorze.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska przyznało również w tym roku 50 mikrograntów, dzięki którym Wikipedia wzbogaciła się o około 6300 nowych ilustracji oraz o ponad 1000 haseł nowych lub rozbudowanych.

Ich twórcy otrzymywali od stowarzyszenia książki, źródła i środki na dotarcie do miejsc, gdzie można pozyskać wartościowe materiały faktograficzne czy fotograficzne.

"W cotygodniowych konkursach Tygodni Tematycznych nagradzaliśmy najaktywniejszych twórców haseł na dany temat, dzięki czemu Wikipedia wzbogaciła się o artykuły dotyczące m.in. okrętów, chemii, muzyki, sportu, geografii czy nawet gier komputerowych" - czytamy na blogu stowarzyszenia.

Wśród najciekawszych przedsięwzięć polskich wikipedystów wymieniono również konkurs fotograficzny WikiWakacje, dzięki któremu do zasobów multimedialnych Wikipedii trafiło około 4000 wysokiej jakości zdjęć polskiej przyrody, zabytków i małej architektury.

"Te materiały wykorzystywane są w różnych wersjach językowych Wikipedii, dzięki czemu ludzie z całego świata mogą zapoznać się z kulturowym i przyrodniczym dziedzictwem Polski" - czytamy na blogu Wikimedia Polska.

Ludzie poznają się "w realu"

W ocenie Krzysztofa Machockiego sukcesem stowarzyszenia w 2016 roku jest też integracja społeczności, która ją tworzy. Poinformował, że coraz więcej osób bierze udział w zlotach, konferencjach i spotkaniach wikipedystów.

- Dotychczas osoby tworzące polską edycję największej światowej encyklopedii cyfrowej znały się głównie "z ekranów komputerów", często pod postacią anonimowych pseudonimów - dodał rzecznik.

Integracji społeczności sprzyjało zorganizowanie w mijającym roku 17 warsztatów i wykładów na temat edytowania Wikipedii, przeznaczonych m.in. dla studentów i bibliotekarzy.

A dzięki zorganizowanej przez stowarzyszenie ekspedycji motoryzacyjnej, w Wikipedii pojawiło się 600 fotografii obiektów związanych z motoryzacją i techniką, z różnych muzeów Polski.

PAP Nauka w Polsce, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W 2016 roku to smartfony wygrały internet

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 11:34
Ostatnie badania pokazują, że użytkownikom internetu coraz mniej potrzebne są komputery. W 2016 roku więcej korzystaliśmy z sieci przez smartfony niż inne urządzenia.
rozwiń zwiń