Nauka

Polacy biorą udział w misji wystrzelenia lądownika na księżyc Marsa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:47
Naukowcy z krakowskiej AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli badania, które są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - "LOOP - Landing Once on Phobos".
Fobos
FobosFoto: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

Celem projektu jest wystrzelenie pierwszego lądownika na satelitę Marsa - Fobosie. To jeden z dwóch księżyców tej planety, a jego powierzchnia wynosi ponad 6 tys. km kw. Zadanie utrudniają warunki panujące na tym marsjańskim księżycu, które do tej pory nie zostały szczegółowo poznane.

Kluczowy moment

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Naukowcy zakładają, że przyspieszenie grawitacyjne na Fobosie jest ponad tysiąc razy mniejsze niż na Ziemi, a temperatura waha się w przedziale od minus 4 do minus 112 stopni Celsjusza. Sprawę utrudnia również ograniczona wiedza na temat gruntu, z którego zbudowany jest Fobos (tzw. regolitu).

Przy lądowaniu kluczowy będzie więc moment zetknięcia stopy lądownika z powierzchnią księżyca. Wyznaczenie różnych wariantów budowy nawierzchni Fobosa jest jednym z zadań zespołu badawczego z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.

Oprócz znalezienia materiału, który składem będzie zbliżony do podłoża ciała niebieskiego, zespół badawczy z AGH opracuje również model matematyczny kontaktu stopy lądownika z powierzchnią Fobosa. Ze względu na bardzo małe przyspieszenie grawitacyjne istotne jest, aby docelowo lądownik zetknął się z podłożem za pierwszym razem i nie odbił się od nawierzchni.

Górnictwo kosmiczne

- Realizacja projektu to tylko jeden z wielu elementów składowych, który ma doprowadzić do opracowania zasad bezpiecznego i wielokrotnego lądowania na asteroidach - powiedział dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. Marek Cała.

- Oprócz eksploracji i badań prowadzonych przez naukowców, już wkrótce będą one wykorzystywane, jako źródło cennych surowców. Przeludnienie naszej planety oraz wyczerpywanie się jej zasobów sprawia, że w ciągu najbliższych lat będziemy obserwować gwałtowny rozwój górnictwa kosmicznego - dodał.

Przedmiotem eksperymentalnych prac laboratoryjnych, prócz odtworzenia warunków panujących na Fobosie, będzie również zbadanie reakcji różnego rodzaju podłoża na obciążenie stopy lądownika. Symulacje zetknięcia się lądownika z powierzchnią ciała niebieskiego będą prowadzone na mobilnej platformie w jednej z hal na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii.

Na realizację projektu zespół AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN mają dwa lata.

Dokładne miejsce i termin wystrzelenia lądownika nie są jeszcze znane.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia Mars
Czytaj także

Dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:34
Ponad dziesięć lat temu odebrano Plutonowi status planety. Okazuje się, że liczba ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym znów może zwiększyć się do dziewięciu. Naukowcy badają właśnie nieodkryty dotąd obiekt, który może być planetą.
rozwiń zwiń