Nauka

Filmy 3D bezpieczne dla oczu, ale...

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2012 21:00
- Filmy 3D nie są szkodliwe dla narządu wzroku, jeśli tylko oglądamy je w umiarkowanym stopniu – mówi prof. Jerzy Szaflik, konsultant krajowy ds. okulistyki.
Filmy 3D bezpieczne dla oczu, ale...
Foto: fot. Dave Pape/Wikimedia Commons/CC

"Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese, faworyt tegorocznych Oscarów to kolejny film zrealizowany w popularnej technologii 3D. Czy filmy w technologii 3D możemy oglądać bez obaw?

Co piąty widz pytany przez PricewaterhouseCoopers twierdził, że oglądanie wideo 3D go męczy. Niektóre osoby twierdzą, że podczas oglądania obrazów trójwymiarowych mają kłopoty z ostrością wzroku. Skarżą się na łzawiące i piekące oczy, na bóle i zawroty głowy, odczuwają nawet nudności i zmęczenie. Tymczasem coraz więcej filmów oglądamy w technologii 3D, tegoroczne Oscary i liczne nominacje dla filmu "Hugo i jego wynalazek" wskazują na rosnącą popularność tej technologii.

Prof. Szaflik uważa, że obrazy 3D mogą mieć negatywny wpływ dopiero wtedy, gdy oglądamy je bez przerwy podczas ponad 3-4 godzinnych seansów. Dyskomfort mogą odczuwać jedynie osoby z wadą wzroku, cierpiące na astygmatyzm (niezborność oka powodująca nieostre widzenie niezależnie od odległości od oglądanego przedmiotu).

- Nie widzę też powodu dla którego obrazów w technologie 3D nie mogłyby oglądać dzieci, oczywiście pod warunkiem, że nie robią tego nadmiernie długo i zbyt często – mówi prof. Szaflik. Jego zdaniem, podczas oglądania trójwymiarowych filmów mogą się ujawnić jedynie ukryte wady wzroku.

Prof. Martin Banks z Uniwersytetu Kalifornijskiego ostrzega, że bóle głowy i oczu mogą powodować obrazy 3D oglądane na małych mobilnych aparatach, takich jak smartfony i tablety. Jego zdaniem, wynika z to tego, że oczy muszą jednocześnie skupić się na ekranie i treści znajdującej się w innej odległości. Konieczne są dalsze badania - podkreśla prof. Banks.

3D to przyszłość?

Zrealizowany w technologii 3D film familijny "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese to faworyt tegorocznych Oscarów. Obraz otrzymał najwięcej nominacji, m.in. w kategoriach najlepszy pełnometrażowy film fabularny, reżyseria, zdjęcia, scenariusz adaptowany i muzyka. Bohaterem filmu jest sierota mieszkająca w korytarzach ukrytych w murach paryskiego dworca.

Filmem trójwymiarowym, który zapisał się w historii nagród przyznawanych przez Akademię, był "Avatar" (2009). Obrazowi z gatunku science fiction w reżyserii Jamesa Camerona przyznano w 2010 r. trzy Oscary: za najlepszą scenografię, zdjęcia i efekty specjalne. "Avatar" zarobił więcej od kasowego "Titanica" i stał się najbardziej dochodowym tytułem w historii kina. Film opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskania zdrowego ciała. Aby powrócić do zdrowia, musi wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar.

Iluzję głębi obrazu w filmach 3D uzyskuje się poprzez zestawienie dwu różnych obrazów. Technologia wykorzystuje właściwość ludzkiego wzroku polegającą na tym, że prawe i lewe oko odbierają w inny sposób docierający do nich obraz. Aby stworzyć film w trójwymiarze, można np. rejestrować obraz przez dwie kamery.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przełomowe wydanie. Zdjęcia 3D w gazecie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 13:07
Belgijska gazeta w trójwymiarowym wydaniu. We francuskojęzycznym dzienniku „Le Derniere Heure" wszystkie zdjęcia ukazały się w 3D.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki postęp - zabiegi okulistyczne w technice 3D

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2011 20:16
W Portugalii przeprowadzono pierwsze na świecie operacje okulistyczne w technice 3D. - To wielki krok naprzód - przekonują lekarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3D niebezpieczne dla maluchów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 15:00
Zaburzenia kognitywne, problemy ze wzrokiem - to tylko niektóre potencjalnie nieodwracalne efekty oglądania trójwymiarowych obrazów.
rozwiń zwiń