Nauka

115 lat temu opatentowano radio

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2012 13:00
Radiofonia ma dzisiaj 115 urodziny, przynajmniej licząc od jej oficjalnego powstania, a więc uzyskania patentu przez Guglielmo Marconiego. Prawdziwym ojcem radiofonii był jednak Nikola Tesla.
Radioodbiornik
RadioodbiornikFoto: Glow Images/East News
115 lat temu opatentowano radio
Radiofonia ma dzisiaj 115 urodziny, przynajmniej licząc od jej oficjalnego powstania, a więc uzyskania patentu przez Guglielmo Marconiego.
Marconi walczył o palmę pierwszeństwa ze słynnym serbskim wynalazcą Nicolą Teslą. Dzisiaj to jego nazwisko kojarzymy z początkiem radiofonii, chociaż ostatecznie Sąd Najwyższy USA przyznał, że tytuł wynalazy radia należy się Tesli.
Marconi był synem włoskiego kupca z Lombardii. Już w 1894 roku rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych, wykorzystując wcześniejsze badania J.C. Maxwella i Bicoli Tesli. W 1895 roku sygnał udało się przesłać na odległość 2,5 km: sukces Marconiego ogłosił wystrzał z karabinu. W ten sposób współpracownik Marconiego wysłał potwierdzenie odbioru dygnału!
Od 1896 roku Marconi pracował w Wielkiej Brytanii. W czerwcu 1896 roku zgłosił do brytyjskiego urzędu patentowego wynalazek systemu telegrafu bez drutu i rok później, 2 czerwca 1897 roku, otrzymał patent. Do czerpania zysków z sukcesu miała przyczynić się spółka Wireless Telegraph and Signal Co. Marconi został powołany na jednego z sześciu dyrektorów tego towarzystwa, otrzymał 75 tys. dolarów w gotówce i 300 tys. dolarów(!) w akcjach.
W roku 1909 otrzymał wraz z prof. Braunem nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój telegrafii bez drutu. W okresie 1902-1914 otrzymał liczne najwyższe ordery i medale: angielskie, amerykańskie, rosyjskie, włoskie i inne, otrzymał także godność honorowego obywatela Rzymu (1903), został senatorem (1914) i markizem (1929). 
Tesla przegrał niesłusznie
Słynny wynalzaca Nicola Tesla utrzymywał, że pomysł Marconiego był plagiatem jego własnego wynalazku. Tesla był autorem blisko 300 patentów, głównie na  rozmaite urządzenia elektryczne (np. silnik elektryczny, świetlówka, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa czy transformator Tesli). 
Po opublikowaniu teorii elektromagnetyzmu przez J.C. Maxwella Tesla wpadł na pomysł konstrukcji cewki wysokonapięciowej i zauważył, że wysyła ona bardzo silne fale elektromagnetyczne. Zaczął pracować nad urządzeniem, które mogłoby te fale odbierać. Początkowo chciał na tej podstawie skonstruować urządzenia do przesyłu prądu elektrycznego bez użycia przewodów, lecz później wpadł na pomysł skonstruowania urządzenia do przesyłu za pomocą tych fal dźwięku. Szybko opracował wniosek patentowy, ale Teslę ubiegł Marconi.
Tesla walczył z Marconim o patent na radio, dowodząc, że wynalazek Marconiego stosuje bez jego zgody opatentowaną już przez Teslę cewkę wysokonapięciową, ale długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Ostatecznie dobił Teslę fakt przyznania Marconiemu nagrody Nobla za skonstruowanie radia. 
W roku 1945 Sąd Najwyższy w USA przyznał, że patent Marconiego na radio był plagiatem pomysłu Tesli.

Marconi walczył o palmę pierwszeństwa ze słynnym serbskim wynalazcą Nikolą Teslą. Dzisiaj to jego nazwisko kojarzymy z początkiem radiofonii, chociaż ostatecznie Sąd Najwyższy USA przyznał, że tytuł wynalazy radia należy się Tesli.

Marconi był synem włoskiego kupca z Lombardii. Już w 1894 roku rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych, wykorzystując wcześniejsze badania J.C. Maxwella i Tesli. W 1895 roku sygnał udało się przesłać na odległość 2,5 km: sukces Marconiego ogłosił wystrzał z karabinu. W ten sposób współpracownik Marconiego wysłał potwierdzenie odbioru sygnału drogą radiową.

Od 1896 roku Marconi pracował w Wielkiej Brytanii. W czerwcu tego roku zgłosił do brytyjskiego urzędu patentowego wynalazek systemu telegrafu bez drutu i rok później, 2 czerwca 1897 roku, otrzymał patent.

Marconi wzbogacił się na tym wynalazku. Do czerpania zysków z sukcesu miała przyczynić się spółka Wireless Telegraph and Signal Co. Marconi został powołany na jednego z sześciu dyrektorów tego towarzystwa, otrzymał 75 tys. dolarów w gotówce i 300 tys. dolarów w akcjach.

W roku 1909 otrzymał wraz z prof. Braunem nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za rozwój telegrafii bez drutu. W okresie 1902-1914 otrzymał liczne najwyższe ordery i medale: angielskie, amerykańskie, rosyjskie, włoskie i inne, otrzymał także godność honorowego obywatela Rzymu, został także senatorem, a nawet markizem. 

Tesla przegrał niesłusznie

Wielkim przegranym "sprawy radiowej" był Nikola Tesla, wielki wynalazca, tajemnicza postać, która stała się dzisiaj pożywką popkultury.

Tesla utrzymywał, że pomysł Marconiego był plagiatem jego własnego wynalazku. Serb był autorem blisko 300 patentów, głównie na  rozmaite urządzenia elektryczne (np. silnik elektryczny, świetlówka, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa czy transformator Tesli). 

Po opublikowaniu teorii elektromagnetyzmu przez J.C. Maxwella Tesla wpadł na pomysł konstrukcji cewki wysokonapięciowej i zauważył, że wysyła ona bardzo silne fale elektromagnetyczne. Zaczął pracować nad urządzeniem, które mogłoby te fale odbierać. Początkowo chciał na tej podstawie skonstruować urządzenia do przesyłu prądu elektrycznego bez użycia przewodów, lecz później wpadł na pomysł skonstruowania urządzenia do przesyłu za pomocą tych fal dźwięku. Szybko opracował wniosek patentowy, ale ubiegł go Marconi.

Tesla walczył z Marconim o patent na radio, dowodząc, że wynalazek Marconiego stosuje bez jego zgody opatentowaną już przez Teslę cewkę wysokonapięciową, ale długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Ostatecznie dobił Teslę fakt przyznania Marconiemu nagrody Nobla za skonstruowanie radia. 

W roku 1945 Sąd Najwyższy w USA przyznał, że patent Marconiego na radio był plagiatem pomysłu Tesli. Było to dwa lata po śmierci wynalazcy.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KLCW: Początki radiofonii

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 22:16
20 marca 2010, godz. 16:05
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja w radiofonii!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 11:45
Przyszłością dla stacji radiowych jest cyfrowe nadawanie czyli DAB. Dzięki niemu poprawi się jakość odbioru oraz zwiększy się też liczbę dostępnych stacji.
rozwiń zwiń