Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

Prof. Piotr Kruszyński o zwolnieniu warunkowym Tomasza Komendy

- Tomasz Komenda nie został uniewinniony, tylko na razie skorzystał z dobrodziejstwa przedterminowego warunkowego zwolnienia, to zupełnie inna sprawa. Przedterminowe warunkowe zwolnienie polega na tym, że sędzia zwolnił pana Komendę z odbywania reszty kary, pod warunkiem, że będzie przestrzegał porządku prawnego. Teraz dopiero jest otwarta droga do tego, by prokurator złożył wniosek o wznowienie postępowania do Sądu Najwyższego – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sąd Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy odszkodowanie Piotr Kruszyński zabójstwo

Anna Siarkowska o zwołaniu pierwszego posiedzenia nowej KRS

Prezes Sądu Najwyższego sędzia Małgorzata Gersdorf nie zwoła posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W związku z tym PiS chce zmienić prawo tak, by to prezes Trybunału Konstytucyjnego zwoływał KRS. Sprawę komentowała w audycji 24 Pytania Anna Siarkowska z Partii Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Partia Republikańska Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa Małgorzata Gersdorf Prawo i Sprawiedliwość Michał Dworczyk Rafał Trzaskowski Warszawa Stanisław Karczewski Sąd Najwyższy

Zbigniew Gryglas: niedziela to dzień dla rodziny

11 marca tego roku to pierwsza niedziela, kiedy nie zrobimy zakupów w większości dużych sklepów w Polsce. Najbliższe niedzielne zakupy będą możliwe 25 marca. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu br. dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. O handlu w niedzielę mówił w audycji 24 Pytania wiceprezes Porozumienia Zbigniew Gryglas.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Gryglas handel w niedzielę sklepy krs Sąd Najwyższy Solidarność hipermarket

Michał Woś: przywróciliśmy realny trójpodział władzy

Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur i nie wzięły udziału w głosowaniu. O nowy składzie KRS mówił w audycji Jakim Prawem wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa

Wybory do KRS zbojkotowane przez część opozycji i sędziów

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się wyborem nowych członków do Krajowej Rady Sądownictwa. Z możliwości wskazania swoich kandydatów skorzystały dwa kluby poselskie: PiS oraz Kukiz'15. Lista liczy 15 sędziów. O wyborze nowego składu KRS mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski (sędzia Trybunału Stanu) i Tomasz Pietrygi („Rzeczpospolita”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa krs Sąd Najwyższy