Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

Kaleta o decyzji TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej: to akcja polityczna przeciwko Polsce

- Unia Europejska, w tym TSUE, nie posiada kompetencji do wstrzymywania możliwości działania organów konstytucyjnych państwa członkowskiego - podkreślił w w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując środowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

"Sędziowie TSUE są oderwani od rzeczywistości". Michał Wójcik o decyzji ws. Izby Dyscyplinarnej

"Dziś walczymy o życie i zdrowie ludzi. To jest dla nas najważniejsze! Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE są niestety oderwani od rzeczywistości" - napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Michał Wójcik Sebastian Kaleta Piotr Müller reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny

TSUE żąda zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN. Kaleta: to akt naruszający suwerenność Polski

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Sędziowie z Luksemburga przychylili się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. "TSUE nie ma kompetencji do oceny, ani tym bardziej zawieszania konstytucyjnych organów państw członkowskich" - skomentował decyzję wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trybunał Sprawiedliwości UE reforma sądownictwa Sąd Najwyższy

"Przekażemy odpowiedź w stosownym czasie". Premier skomentował wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

- Podejmiemy odpowiednie analizy i przekażemy odpowiedź w stosownym czasie zgodnie z procedurami. Skierujemy również zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego, do jakiego stopnia Trybunał Sprawiedliwości UE może wydawać tego typu wyroki zabezpieczające - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o środowe rozstrzygnięcie TSUE.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE premier Mateusz Morawiecki sądownictwo Sąd Najwyższy Unia Europejska POLSKA sąd

Marek Król: TSUE potwierdził, że system sądownictwa to kompetencja Polski

- W tym samym rozstrzygnięciu, w którym Trybunał Sprawiedliwości UE wzywa do zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, stwierdza się również, że organizacja systemu sądownictwa jest domeną państwa polskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem audycji był także Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

Prof. Czesław Kłak: TSUE chce, żeby rząd ingerował w niezależne sądownictwo

Prawnik i sędzia Trybunału Stanu profesor Czesław Kłak ocenił, że unijny Trybunał Sprawiedliwości nie może zawiesić lub zamrozić żadnego konstytucyjnego organu państwa. W swoim postanowieniu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska Trybunał Stanu Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy

Spór kompetencyjny między Sejmem a SN. Julia Przyłębska: mam nadzieję, że I prezes się zreflektuje

- Pani I prezes Sądu Najwyższego, i mówię to z przykrością, przenosi język codziennej publicystycznej debaty na salę Trybunału i sądów. Uważam, że jest to daleko idące wykroczenie - powiedziała Julia Przyłębska, prezes TK. W ten sposób odniosła się do sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Julia Przyłębska Małgorzata Gersdorf

Spór o Izbę Dyscyplinarną. TSUE zdecydował ws. wniosku polskiego rządu

Unijny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek polskiego rządu o przesłuchanie świadków w ramach postępowania w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej. Rozprawa dotycząca środków tymczasowych, o które prosiła Komisja, odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Sąd Najwyższy Unia Europejska ŚWIAT

Kanthak: niekonsekwencje w postępowaniu organów sprzeciwiających się KRS są nagminne

– Małgorzata Gersdorf podważa Izbę Dyscyplinarną SN, a tym samym również Izbę Skargi Nadzwyczajnej SN. Tymczasem RPO do tej izby kieruje skargi nadzwyczajne. Niekonsekwencje w postępowaniu organów sprzeciwiających się KRS są więc nagminne – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jan Kanthak, poseł Solidarnej Polski z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W audycji wzięła udział także Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Kanthak Anna-Maria Żukowska sądownictwo reforma sądownictwa Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa

TSUE rozpatrzy wniosek Komisji Europejskiej o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

W poniedziałek o 9.30 w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu odbędzie się rozprawa dotycząca wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Podczas wysłuchania przedstawiciele polskiego rządu i Komisji będą mogli zaprezentować swoje racje i na tej podstawie sędziowie Trybunału podejmą decyzję w sprawie tak zwanych środków tymczasowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Trybunał Sprawiedliwości UE Komisja Europejska Unia Europejska Sąd Najwyższy sądownictwo reforma sądownictwa Luksemburg

Spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Dziś posiedzenie TK

O godzinie 11.00 zacznie się druga rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w pełnym skladzie w sprawie wniosku złożonego przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Dotyczy on sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym a Sejmem i prezydentem. Wniosek został złożony w związku ze styczniowym posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego, podczas którego sędziowie zajęli się statusem sędziów powołanych przez nową KRS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Sejm

Małgorzata Gersdorf nie uznaje Izby Dyscyplinarnej SN, ale przekazała do niej sprawy

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf kilkukrotnie podkreślała, że Izba Dyscyplinarna nie może być uznana za sąd. Robiła to m.in. jako przewodnicząca składu, który wydał głośną uchwałę trzech izb SN z 23 stycznia 2020 r. - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna". Mimo to przekazała Izbie Dyscyplinarnej kilka spraw do rozpoznania.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy sądownictwo reforma sądownictwa polityka POLSKA

Premier skierował do TK wniosek ws. uchwały Sądu Najwyższego. Długa lista zastrzeżeń

- Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do TK o zbadanie zgodności m.in. z konstytucją uchwały Sądu Najwyższego skutkującej podważaniem kompetencji niektórych sędziów do orzekania i kwestionowaniem skuteczności wyroków wydanych z ich udziałem - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Piotr Müller Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy

Łagodniejszy wyrok za zabójstwo 18-latki. Ziobro: to krzywdzi rodziny ofiar

SN oddalił złożoną przez ministra sprawiedliwości kasację ws. zabójstwa w Ząbkowicach Śląskich. Zbigniew Ziobro ocenił, że "pobłażliwe traktowanie brutalnych zabójców jest niedobrą praktyką". Zapowiedział, że po wejściu w życie nowelizacji kodeksu karnego "kary orzekane za tak brutalne zbrodnie będą na pewno surowsze".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości zabójstwo dolnośląskie regiony sądownictwo POLSKA Sąd Najwyższy