Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

"Frankowiczom" należy się ochrona konsumencka. Rzecznik Praw Obywatelskich: banki nadużywają swojej pozycji

Skoro kredytobiorcy byli traktowani przez bank podczas zawierania umowy jak konsumenci, oznacza to, że przynależy im ochrona konsumencka, w tym ochrona przed nieuczciwymi klauzulami umownymi – podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich w stanowisku złożonym do jednej ze spraw "frankowiczów".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyty walutowe Rzecznik Praw Obywatelskich Sąd Najwyższy banki

Frankowicze nie wierzą w polubowne zakończenie sprawy z bankami. Większość nie chce negocjacji

Blisko 40 proc. frankowiczów jest gotowych na negocjacje ze swoim bankiem w sprawie ugody – wynika z badania przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH. Ponad połowa posiadaczy kredytów frankowych zamierza w najbliższym czasie wstąpić na drogę sądową.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt walutowy Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy finanse osobiste

Miłosz Manasterski: funkcjonowanie sądów naznaczone jest w niebywały sposób polityką

- Życie codzienne sądów jest naznaczone w niebywały sposób polityką. Nie polega to na dyskusjach na temat wyborów. To, kto obecnie rządzi ma wpływ na decyzje sądów. Jest to sytuacja absolutnie zła i patologiczna - powiedział Miłosz Manasterski. Gośćmi Debaty Polskiego Radia 24 byli także profesorowie: Jacek Reginia-Zacharski i Mieczysław Ryba.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości sąd prawo państwo POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Polityczne znaczenie postawy sędziego Tulei. Prof. Chwedoruk: to pomaga opozycji podtrzymywać swój elektorat

- Ten temat, podobnie jak inne tego typu, jest raczej czymś, co pomagało opozycji politycznej podtrzymywać poparcie społeczne, a raczej nie było czymś, co pozwalałoby na pozyskanie większości - powiedział prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy prawo sąd partie polityczne POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Zawieszenie broni". Andrzej Anusz o sytuacji po decyzji SN ws. sędziego Igora Tulei

- Zamiast "gorącego" zatrzymania, mamy zamrożenie. Z drugiej strony sędzia Igor Tuleya nie będzie dopuszczony do orzekania. To swoiste zawieszenia broni. Strony czekają na nowe elementy, które mogą się pojawić ws. funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy sąd sądownictwo

"Izba Dyscyplinarna paraliżuje postępowanie". Prokuratura Krajowa zaskarży decyzję SN ws. sędziego Tulei

Prokuratura zaskarży decyzję Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Igora Tulei, na którego przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie nie wyraziła w czwartek zgody. - Na prokuraturze ciąży obowiązek postawienia podejrzanemu zarzutów. Dotyczy to wszystkich podejrzanych, bez względu na to, czy sprawują godność sędziowską, czy nie – podała PK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prokuratura Krajowa Sąd Najwyższy

Sprawa sędziego Tulei. Kowalski: stosuje się do werdyktu sądu, tylko jeśli jest z niego zadowolony

- Pan Tuleya i jego sprzymierzeńcy dostosują się do werdyktu w zależności od tego, czy będą z niego zadowoleni, czy nie. Nie słyszałem też, żeby któryś z oskarżonych sędziów odmówił wynagrodzenia od tej władzy - powiedział Marian Kowalski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Piotr Cywiński i Dawid Wildstein.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy sąd prawo polityka POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Jan Pietrzak o uchyleniu wyroku wobec Krzysztofa Wyszkowskiego: te 16 lat to hańba dla sądów

- Jest to śmieszne z punktu widzenia szydercy, ale tragiczne z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości, że 16 lat musiał Krzysztof Wyszkowski czekać na to, by sąd potwierdził fakt, absolutnie sprawdzony przez wiele instytucji i naukowców, że "Bolek" był "Bolkiem" - powiedział Jan Pietrzak, satyryk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krzysztof Wyszkowski opozycja demokratyczna Lech Wałęsa sądownictwo Sąd Najwyższy

"Prawda w końcu zatriumfowała". Ziobro o wyroku SN ws. Wyszkowskiego i Wałęsy

"Czekaliśmy przez lata, ale prawda w końcu zatriumfowała" - napisał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, podkreślając, że zgodnie ze środowym orzeczeniem Sądu Najwyższego były opozycjonista Krzysztof Wyszkowski nie musi przepraszać byłego prezydenta Lecha Wałęsy za nazwanie go "tajnym współpracownikiem SB".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Wałęsa Sąd Najwyższy PRL Krzysztof Wyszkowski sądownictwo Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna

Krzysztof Wyszkowski nie musi przepraszać Lecha Wałęsy. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła w środę wyrok z 2011 r., w którym nakazano byłemu opozycjoniście z czasów PRL Krzysztofowi Wyszkowskiemu przeproszenie Lecha Wałęsy za nazwanie go tajnym współpracownikiem SB. - Haniebna przeszłość odchodzi na swoje miejsce - skomentował to Wyszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyszkowski Lech Wałęsa Sąd Najwyższy POLSKA