Nauka

Światowe sławy apelują: nie dla terminatorów!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 11:11
Eksperci ostrzegają przed wyścigiem zbrojeń w robotów - zabójców. Pod apelem w tej sprawie podpisało się około 1000 naukowców i intelektualistów, w tym Stephen Hawking i współzałożyciel Apple, Steve Wozniak.
Światowe sławy apelują: nie dla terminatorów
Foto: pixabay.com

Ostrzegają oni przed rozwojem przemysłu autonomicznych systemów broni - czyli takich jakich przedstawia na przykład seria filmów "Terminator". Jak argumentują, dziś jesteśmy coraz bliżej urzeczywistnienia filmowych wizji "w ciągu kilku lat, a nie dekad". Jeśli tak się stanie, będzie to trzecia rewolucja w przemyśle zbrojeniowym, po wynalezieniu prochu i broni atomowej.

Sygnatariusze zwracają uwagę, że nie ma nic złego na przykład w pociskach naprowadzających i dronach, bo w tym przypadku ostateczne decyzje o użyciu podejmują ludzie. Gorzej z autonomicznym uzbrojeniem, które ewentualnie samo podejmie decyzje o walce i zabijaniu, co może obrócić się przeciwko ludziom.

O zagrożeniach spowodowanych rozwojem sztucznej inteligencji wypowiadał się w grudniu Stephen Hawking - jeden z sygnatariuszy listu. Jego zdaniem, wolniej rozwijająca się ludzkość nie byłaby w stanie wygrać wyścigu ze sztuczną inteligencją i ostatecznie mogłaby zostać przez nią zastąpiona.

Treść listu ma być odczytana jutro na międzynarodowej konferencji poświęconej sztucznej inteligencji w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Wśród sygnatariuszy listu są Polacy, w tym redaktor naczelny "Nowej Fantastyki", Jerzy Rzymowski.

(IAR)

Czytaj także

Roboty, które ułatwią życie ludziom

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 08:28
Roboty, które pomagają ludziom w zakupach, urządzenia wielofunkcyjne i władające wieloma językami - to nie pieść przyszłości. Taki sprzęt już istnieje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentny dron z mózgiem pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:20
Drony to latające roboty. Najczęściej używane są do filmowania, ale te najnowocześniejsze podają też jedzenie w restauracjach. Technologia wciąż jest rozwijana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superroboty w szeregach policji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 11:07
- Robot policyjny ma przede wszystkim uchronić funkcjonariusza przed zagrożeniami związanymi z operowaniem ładunkiem wybuchowym. Ma go uwolnić też od stresu - powiedział w Jedynce dr inż. Jan Jabłkowski.
rozwiń zwiń