Nauka

Naukowcy pracują nad przywróceniem do życia mamutów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 14:42
Być może zaledwie dwa lata dzielą nas od pojawienia się ponownie na świecie żywego prawie-mamuta. Naukowcy pracują nad umieszczeniem genów mamucich w zarodku słonia indyjskiego, a następnie sztucznego pobudzenia zarodka do rozwoju.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Elenarts/shutterstock.com

Celem jest stworzenie zarodka, będącego hybrydą słonia i mamuta, a właściwie słonia o wielu cechach mamuta.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Nie chodzi o stworzenie dokładnej kopii mamuta, ale zwierzęcia podobnego, które będzie posiadało cechy niezbędne do przetrwania w chłodnym środowisku - czytamy na stronie internetowej amerykańskiego projektu Woolly Mammoth Revival.

Naukowcy chcą też doprowadzić do reintrodukcji "mamutów" do siedlisk, które kiedyś zamieszkiwały, a więc tundry i lasów borealnych Eurazji i Ameryki Północnej.

Projekt ruszył w 2015 roku. Na czele zespołu stoi prof. George Church z Uniwersytetu Harvarda.

Naukowcy zidentyfikowali do tej pory niektóre geny w genomie mamuta, które odpowiadały za specyficzne cechy wyglądu tych zwierząt (materiał genetyczny pobrano ze szczątków mamucich, znalezionych w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie). Udało się już włączyć kilkadziesiąt genów mamuta do genomu słonia indyjskiego.

Pomysł wywołuje mieszane uczucia

Jak powiedział dr Edze Westra z University of Exeter, projekt przywrócenia do życia konkretnego wymarłego gatunku stwarza ogromne możliwości. Można by - jak zauważył - użyć tej technologii w przypadku gatunków, które dzisiaj szybko wymierają.

Dodał, że nie jest tylko pewien, czy to jest dobry czas i czy na pewno powinniśmy przywracać do życia właśnie mamuta.

Z kolei dr Beth Shapiro, autorka książki "Jak sklonować mamuta" uważa, że nie da się "stworzyć" zwierzęcia, które będzie w 100 procentach mamutem.

- Słonie są zagrożonymi gatunkami. Można by również podmienić u nich kilka genów, podstawiając geny mamutów, po to, żeby umożliwić słoniom zamieszkiwanie w chłodnym klimacie - zauważyła.

kk

Zobacz więcej na temat: archeologia genetyka NAUKA
Czytaj także

Skanery 3D w służbie archeologii

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 13:16
Od siedmiu lat w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego działa Pracownia Skanerów 3D. Maszyny pozwalają na niezwykle precyzyjną i wszechstronną dokumentację zabytków. Odwzorowują istniejące kształty i tworzą zoptymalizowane, cyfrowe modele zabytków i przestrzeni. O trójwymiarowej technice skanowania w audycji Czas na Naukę mówili Marta Bura i Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.
rozwiń zwiń