Nauka

Chemik: mało prawdopodobne, że odkryjemy w przyrodzie nieznane pierwiastki

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 14:30
- W ostatnich latach naukowcy wytwarzają je natomiast w warunkach laboratoryjnych - wskazał dr Maciej Zalas z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maxx-Studio/shutterstock.com/cc

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

W ocenie dr. Macieja Zalasa, dzięki opracowaniu i zastosowaniu nowoczesnych technologii "nie ma właściwie limitu liczby pierwiastków, które będziemy w stanie otrzymać". - Potrafimy je syntezować, potrafimy otrzymywać nowe pierwiastki - powiedział.

A czy można spodziewać się odkrycia występujących w naturze nieznanych nauce pierwiastków? Naukowiec wątpi, by tak się stało. - Myślę, że mało prawdopodobne jest, że gdzieś we Wszechświecie znajdują się pierwiastki, których jeszcze nie znamy, ponieważ te, które otrzymujemy w tej chwili są pierwiastkami nie istniejącymi w naturze - stwierdził.

Zobacz wideo:

PAP

Zalas podkreślił, że Polska ma swój wkład w odkrywanie pierwiastków. Przypomniał wykrycie przez Marię Skłodowską-Curie radu i polonu. Pierwszy z nich znalazł zastosowanie w produkcji tzw. farb radowych, w których składzie są również substancje, które pod wpływem promieniowania radowego emitowały światło widzialne.

- Taką farbę stosowano m.in. w chronometrach używanych w myśliwcach bojowych produkcji radzieckiej. Dzięki temu, że wskazówki takiego chronometru pomalowano farbą radową pilot w kompletnych ciemnościach odczytywał podczas lotu parametry swojej misji. Nie musiał oświetlać kabiny, dzięki czemu też mógł obserwować otoczenie - opisał naukowiec.

Zauważył, że obecnie farby radowe znajdują mniejsze zastosowanie. Jedną z przyczyn wycofania tego typu produktów z użycia jest narażenie pracowników na długotrwałą ekspozycję radiacyjną w czasie pokrywania produktów farbą. W tym gronie zwiększyła się zachorowalność na choroby nowotworowe.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA chemia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nie tylko muchomory, ale i sól? Trucizny otaczają nas wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 22:45
- Pierwsze wzmianki, dotyczące broni chemicznej pojawiają się u Homera i w mitologiach na całym świecie. Toksykologia i trucizny były z nami od zawsze - mówi dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń