Nauka

Nowy pawilon dla jaguarów i lwów azjatyckich w krakowskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 12:56
Budowa obiektu trwała 10 miesięcy i kosztowała prawie 3 mln zł.
Otwarcie nowych wybiegów dla dzikich kotów w zoo w Krakowie
Otwarcie nowych wybiegów dla dzikich kotów w zoo w KrakowieFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W pawilonie zamieszkała para jaguarów i lwów azjatyckich. Do dyspozycji zwierząt są dwa pomieszczenia wewnętrzne, ogrzewane zimą i wentylowane, przedwybieg i wybieg zewnętrzny.

Każdy z wybiegów zewnętrznych ma po prawie 400 m kw. Odpowiednio umeblowane pomieszczenia przypominają środowisko naturalne, są dostosowane do potrzeb danego gatunku.

- Jaguary (w krakowskim zoo żyje odmiana melanistyczna, czyli mająca czarne futro) i lwy azjatyckie to gatunki ginące, chronione, dlatego będą stanowić dużą atrakcję w naszym zoo - powiedział dyrektor krakowskiego ogrodu Józef Skotnicki.

Z brzydkich, prawie XIX-wiecznych i z początku XX wieku wybiegów, klatek, zostały przemieszczone do pięknych klatek wolierowych - podkreślił.

Skotnicki zaznaczył, że ogród zoologiczny myśli o hodowli jaguarów i lwów azjatyckich, stąd w pawilonie są części niedostępne dla publiczności, gdzie zwierzęta będą miały możliwość porodu i odchowu młodych.

- W tej chwili mamy naprawdę piękny ogród zoologiczny, spełniający wszystkie warunki, znakomicie utrzymany - ocenił prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Zwrócił też uwagę, że niedawno ogród zoologiczny wzbogacił się o nowoczesną żyrafiarnię i pingwiniarnię. Planowaną na przyszłość inwestycją jest budowa nowoczesnej siedziby dla małp japońskich, żyjących w zimnych wodach i w lodzie.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak