Nauka

Zadziwiające zachowania owadów podczas zalotów i godów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:03
Samce niektórych owadów, aby skłonić samice do kopulacji przynoszą im dary. Inne zakładają swoim wybrankom "pasy cnoty", uniemożliwiając kopulację z kolejnymi partnerami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kate Besler/shutterstock.com

- Bez wątpienia owady są w stanie zadziwić wielu pod względem złożoności zachowań rozrodczych, jak i stosowanych wymyślnych technik - stwierdził dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Owady żyją na całym świecie, zasiedlając bardzo różne siedliska. Fakt, że znanych jest około miliona gatunków owadów, to wynik m.in. działania doboru płciowego, w tym czasami bardzo skomplikowanych zachowań godowych.

Dla samicy stracił głowę

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Niektóre gatunki ważek np. z rodzaju świtezianka potrafią nakłaniać swoje wybranki do tego, żeby zechciały odbyć z nimi gody, poprzez bardzo zmyśle tańce godowe w locie.

Inne owady żeby zyskać względy swoich wybranek potrafią przynosić im prezenty. Przodują w tym wojsiłki.

- Wykradają one z pajęczych sieci owady, które tam wpadną. Dla samicy jest to sygnał, że samiec musi mieć bardzo dobre geny, bo nie dość, że skutecznie ukradł, to jeszcze nie dał się złapać - wyjaśnił ekspert.

W przypadku niektórych prostoskrzydłych samce po odbytych godach zakładają samicom coś, co można porównać do "pasów cnoty". - Jest to specjalna wydzielina białkowa, która tężeje w kontakcie z powietrzem. Tym samym uniemożliwia ona odbycie kopulacji z kolejnym samcem - wytłumaczył dr Jaskuła.

Z kolei niektóre gatunki ciem po odbytej kopulacji pozostawiają w drogach rodnych samicy oprócz nasienia, także pewnego rodzaju "przeszkody" fizyczne w postaci chitynowych kolców. Dla kolejnego samca próba kopulacji z taką samicą może zakończyć się bardzo boleśnie.

W niektórych przypadkach odbycie godów - z punktu widzenia samca - może się wiązać z dużym ryzykiem. Tak jest przede wszystkim u niektórych gatunków modliszek - samiec po godach może zostać po prostu zjedzony przez swoją partnerkę.

- Ma to głębokie uwarunkowanie ewolucyjne, ponieważ stając się pierwszym pokarmem dla samicy, jednocześnie dostarcza jej energii dla jaj. Zatem jest to dobry start dla jego potomstwa - wskazał biolog.

Gody z "oszukaną" samicą

Czasami podczas godów owady próbują kopulować np. z kwiatami, które przypominają im samice.

- Jest szereg gatunków błonkówek, które pod wpływem związków wydzielanych, np. przez storczyki, są tak oszołomione i tak przekonane, że to jest samica, że próbują odbywać gody właśnie z kwiatami tych roślin - powiedział dr Jaskuła.

Z kolei w innych przypadkach stężenie feromonów w powietrzu sprawia, że samce próbują odbywać gody także z innymi samcami, co może być odbierane, jako pewnego rodzaju homoseksualizm wśród owadów.

- Takie homoseksualne zachowania były dotąd obserwowane aż u ponad 60 proc. badanych owadów - począwszy od muszki owocowej a skończywszy na motylach - zwrócił uwagę naukowiec.

Ekspresowa kolonizacja

W przypadku niektórych gatunków owadów w ogóle nieznane są samce, a samice rozmnażają się partenogenetycznie, czyli dzieworodnie. Do takich grup należą m.in. patyczaki, a także większość gatunków mszyc. Wówczas oczywiście nie ma godów i kopulacji, a potomstwo jest wierną kopią matki.

Jak podkreślił naukowiec, ciekawe jest to, że chociażby w przypadku mszyc, bardzo często samica, która "rodzi swoją córkę", jednocześnie jest już babcią, ponieważ w organizmie jej córki jest już rozwijające się kolejne, trzecie pokolenie.

-Tego typu przystosowania pozwalają owadom na bardzo szybką kolonizację nowych przestrzeni, nowych siedlisk, zwiększając w ten sposób zakres ich występowania - podsumował dr Jaskuła.

kk

Zobacz więcej na temat: zwierzęta owady NAUKA

Czytaj także

"To jest fenomen, który występuje tylko u sów"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:49
W ten weekend będzie można wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu - "Nocy Sów". Tajemnice tych ptaków zdradził w radiowej Jedynce Piotr Kamont.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwierzętom żyjącym w nocy również wydziela się melatonina?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 11:00
Melatonina to związek chemiczny, który jest produkowany w organizmach żywych w czasie snu, gdy nie ma żadnego źródła światła – to znacznie zmniejsza uwalnianie i syntezę owej substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć Sudana. Dlaczego wymierają gatunki?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 19:56
- Zwierząt zagrożonych wyginięciem, zwłaszcza ssaków, jest sporo. Dobrnęliśmy w historii do takich czasów, kiedy egzystencja tych gatunków właściwie zależy w dużej mierze od nas, ludzi - powiedział w radiowej Jedynce prof. Michał Grabowski.
rozwiń zwiń