X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zadziwiające zachowania owadów podczas zalotów i godów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:03
Samce niektórych owadów, aby skłonić samice do kopulacji przynoszą im dary. Inne zakładają swoim wybrankom "pasy cnoty", uniemożliwiając kopulację z kolejnymi partnerami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kate Besler/shutterstock.com

- Bez wątpienia owady są w stanie zadziwić wielu pod względem złożoności zachowań rozrodczych, jak i stosowanych wymyślnych technik - stwierdził dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Owady żyją na całym świecie, zasiedlając bardzo różne siedliska. Fakt, że znanych jest około miliona gatunków owadów, to wynik m.in. działania doboru płciowego, w tym czasami bardzo skomplikowanych zachowań godowych.

Dla samicy stracił głowę

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Niektóre gatunki ważek np. z rodzaju świtezianka potrafią nakłaniać swoje wybranki do tego, żeby zechciały odbyć z nimi gody, poprzez bardzo zmyśle tańce godowe w locie.

Inne owady żeby zyskać względy swoich wybranek potrafią przynosić im prezenty. Przodują w tym wojsiłki.

- Wykradają one z pajęczych sieci owady, które tam wpadną. Dla samicy jest to sygnał, że samiec musi mieć bardzo dobre geny, bo nie dość, że skutecznie ukradł, to jeszcze nie dał się złapać - wyjaśnił ekspert.

W przypadku niektórych prostoskrzydłych samce po odbytych godach zakładają samicom coś, co można porównać do "pasów cnoty". - Jest to specjalna wydzielina białkowa, która tężeje w kontakcie z powietrzem. Tym samym uniemożliwia ona odbycie kopulacji z kolejnym samcem - wytłumaczył dr Jaskuła.

Z kolei niektóre gatunki ciem po odbytej kopulacji pozostawiają w drogach rodnych samicy oprócz nasienia, także pewnego rodzaju "przeszkody" fizyczne w postaci chitynowych kolców. Dla kolejnego samca próba kopulacji z taką samicą może zakończyć się bardzo boleśnie.

W niektórych przypadkach odbycie godów - z punktu widzenia samca - może się wiązać z dużym ryzykiem. Tak jest przede wszystkim u niektórych gatunków modliszek - samiec po godach może zostać po prostu zjedzony przez swoją partnerkę.

- Ma to głębokie uwarunkowanie ewolucyjne, ponieważ stając się pierwszym pokarmem dla samicy, jednocześnie dostarcza jej energii dla jaj. Zatem jest to dobry start dla jego potomstwa - wskazał biolog.

Gody z "oszukaną" samicą

Czasami podczas godów owady próbują kopulować np. z kwiatami, które przypominają im samice.

- Jest szereg gatunków błonkówek, które pod wpływem związków wydzielanych, np. przez storczyki, są tak oszołomione i tak przekonane, że to jest samica, że próbują odbywać gody właśnie z kwiatami tych roślin - powiedział dr Jaskuła.

Z kolei w innych przypadkach stężenie feromonów w powietrzu sprawia, że samce próbują odbywać gody także z innymi samcami, co może być odbierane, jako pewnego rodzaju homoseksualizm wśród owadów.

- Takie homoseksualne zachowania były dotąd obserwowane aż u ponad 60 proc. badanych owadów - począwszy od muszki owocowej a skończywszy na motylach - zwrócił uwagę naukowiec.

Ekspresowa kolonizacja

W przypadku niektórych gatunków owadów w ogóle nieznane są samce, a samice rozmnażają się partenogenetycznie, czyli dzieworodnie. Do takich grup należą m.in. patyczaki, a także większość gatunków mszyc. Wówczas oczywiście nie ma godów i kopulacji, a potomstwo jest wierną kopią matki.

Jak podkreślił naukowiec, ciekawe jest to, że chociażby w przypadku mszyc, bardzo często samica, która "rodzi swoją córkę", jednocześnie jest już babcią, ponieważ w organizmie jej córki jest już rozwijające się kolejne, trzecie pokolenie.

-Tego typu przystosowania pozwalają owadom na bardzo szybką kolonizację nowych przestrzeni, nowych siedlisk, zwiększając w ten sposób zakres ich występowania - podsumował dr Jaskuła.

kk

Zobacz więcej na temat: zwierzęta owady NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To jest fenomen, który występuje tylko u sów"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:49
W ten weekend będzie można wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu - "Nocy Sów". Tajemnice tych ptaków zdradził w radiowej Jedynce Piotr Kamont.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zwierzętom żyjącym w nocy również wydziela się melatonina?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 11:00
Melatonina to związek chemiczny, który jest produkowany w organizmach żywych w czasie snu, gdy nie ma żadnego źródła światła – to znacznie zmniejsza uwalnianie i syntezę owej substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć Sudana. Dlaczego wymierają gatunki?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 19:56
- Zwierząt zagrożonych wyginięciem, zwłaszcza ssaków, jest sporo. Dobrnęliśmy w historii do takich czasów, kiedy egzystencja tych gatunków właściwie zależy w dużej mierze od nas, ludzi - powiedział w radiowej Jedynce prof. Michał Grabowski.
rozwiń zwiń