X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nobel z fizyki. Polscy naukowcy mieli swój wkład w badania

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 15:00
Tegoroczny Nobel z fizyki został przyznany za odkrycie oscylacji neutrin. Wyróżnienie otrzymali Arthur B. McDonald i ł szef zespołu Takaaki Kajita. Polscy naukowcy także mieli swój udział w nagrodzonych badaniach.
Audio
  • Kanadyjczyk Arthur B. McDonald oraz Japończyk Takaaki Kajita podzielą się tegoroczną Nagrodą Nobla z fizyki. Relacja Rafała Motriuka/IAR
Nagroda Nobla
Nagroda NoblaFoto: Tim Ereneta

Nagrodę Nobla przyznano za pomiar, który miał miejsce w 1998 roku podczas eksperymentu Super-Kamiokande. - Z Polski swój wkład wniósł Uniwersytet Warszawski. Grupę prowadziła wtedy prof. Danuta Kiełczewska, która była zaangażowana w eksperyment Super-Kamiokande i wprowadziła do niego innych Polaków - powiedział dr Piotr Mijakowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

- Podczas eksperymentu nagrodzonego Noblem odkryto właściwie to, że neutrina zmieniają swój rodzaj. Z tym z kolei wiąże się fakt, że neutrina mają masę. Początkowo model fizyki cząstek elementarnych, nazywany mądrze modelem standardowym, mówił, że neutrina to cząstki bezmasowe jak cząstki światła - fotony. To odkrycie zaprzeczyło tym przewidywaniom, całkowicie zmieniając dogmaty modelu standardowego - wyjaśnił naukowiec.

Odkrycie dało nam głębsze rozumienie praw natury

- To jest nauka bardzo podstawowa. Dzięki tego typu pomiarom coraz więcej wiemy na temat istoty Wszechświata, struktury materii. Co nam to da w praktycznym wymiarze, tego nie jesteśmy w stanie chyba na razie stwierdzić - podkreślił dr Piotr Mijakowski.

Od 2011 roku w Super-Kamiokande współuczestniczą kolejni polscy naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. - Jest to kontynuacja badań, które rozpoczęto pod koniec lat 90. Efekt został wtedy odkryty, ale cały czas prowadzimy pomiary i trwa analiza oscylacji neutrin atmosferycznych - powiedział Mijakowski.

- Dla mnie jest to niezwykłe, bo z Takaakim Kajitą współpracuję na co dzień. Widzimy się przy różnych okazjach. Trzy tygodnie temu byliśmy razem na konferencji, spotkaliśmy się na lotnisku, jechaliśmy razem taksówką, za którą on nawet za mnie zapłacił, bo akurat nie miałem drobnych - wspomniał.

Kajita - podkreślił - jest bardzo sympatyczną i skromną osobą. - Często się tak mówi o Japończykach, ale to rzeczywiście prawda. To człowiek, który ma ogromną wiedzę i autorytet, ale nie afiszuje się z tym - powiedział Mijakowski.

PAP/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 17:05
Japończyk Takaaki Kajita i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald zdobyli tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę - ogłosił w Sztokholmie Komitet Noblowski.
rozwiń zwiń