X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

To nieprawda, że emocje siedzą w naszej głowie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 23:07
Mówi się, że jak człowiek odczuwa emocje, to żyje. Każdy z nas ma w sobie mapy emocji ludzkiego ciała w różnych stanach emocjonalnych.
Audio
  • To nieprawda, że emocje siedzą w naszej głowie (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
To nieprawda, że emocje siedzą w naszej głowie
Foto: Glow Images/East News

Często mamy wyobrażenie, że emocje siedzą w naszej głowie, a nie jest to prawdą. Emocje to odpowiedź ciała na każdą myśl. Każdy człowiek generuje emocje inaczej, na swój własny sposób.

- U bardzo wielu ludzi emocja wstydu generuje się w podwyższonej temperaturze czy w podwyższonym ciśnieniu krwi w okolicach twarzy. Jeżeli się boimy, zapadamy się do wnętrza i osłaniamy łopatkami. Kiedy jesteśmy dumni, to natychmiast się prostujemy i coś się dzieje w okolicach serca, natomiast gniew u ludzi objawia się w okolicach szczęki, szyi oraz klatki piersiowej - wylicza Marek Rożalski.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Trener rozwoju osobistego podkreśla, że emocje mogą być modyfikowane. - Zabawa z poszczególnymi elementami emocji pokazuje, że emocje robią się słabsze, większe, mniejsze, bardziej lub mniej odczuwalne. Każdy odczuwa je inaczej. U każdego mają one inną temperaturę - mówi.

- Ja żal odczuwam jako zimny i jeżeli chcę go sobie zmniejszyć, muszę go ocieplić. Od razu czuję, że ta emocja mi się zmniejsza o 10-20 procent - przekonuje rozmówca Grażyny Dobroń.

Gość Trójki podkreśla, że emocje spadają na nas same. Zaznacza, że generalny sposób pracy z emocjami polega na tym, że powinniśmy czekać, aż one same się ułożą, wygasną albo szukać zajęć zastępczych.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(kh/mk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Neurogra" pomoże rozgimnastykować mózg

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 16:02
Pomoc dla wszystkich, którzy zdają egzaminy, dbają o rozwój, chcą mieć wpływ na swoje życie albo poszerzyć kompetencje. "Neurogra" - to specjalny program treningowy, dla osób, dla których nauka jest najważniejsza. Został opracowany przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóż swojemu ciału się uzdrowić!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 14:00
Technika Bowena to nie kolejny rodzaj masażu, ale seria precyzyjnych chwytów i tylko tam, gdzie trzeba. Potem ciało odpoczywa. W taki sposób pobudza się organizm do samoregulacji, samo naprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terapia Bowena zdobywa Polskę. Kilka ruchów, które uleczą ciało?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 09:23
Gdy odczuwamy ból, często sięgamy po tabletki. Tymczasem są inne sposoby. Od niedawna w Polsce można skorzystać z tzw. techniki Bowena. Stosujące ją terapeutki mówią, że jest ona dobra dla wszystkich i na każdy rodzaj schorzeń. Co na to medycyna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie czekaj na poważną chorobę! Słuchaj sygnałów swojego ciała

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 13:33
Często naszym zdrowiem zaczynamy zajmować się dopiero wtedy, gdy jest ono już zrujnowane. Tymczasem organizm mówi do nas przez cały czas i przekazuje ważne informacje o tym, że zaczyna dziać się coś niepokojącego.
rozwiń zwiń