Nauka

To nieprawda, że emocje siedzą w naszej głowie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 23:07
Mówi się, że jak człowiek odczuwa emocje, to żyje. Każdy z nas ma w sobie mapy emocji ludzkiego ciała w różnych stanach emocjonalnych.
Audio
  • To nieprawda, że emocje siedzą w naszej głowie (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
To nieprawda, że emocje siedzą w naszej głowie
Foto: Glow Images/East News

Często mamy wyobrażenie, że emocje siedzą w naszej głowie, a nie jest to prawdą. Emocje to odpowiedź ciała na każdą myśl. Każdy człowiek generuje emocje inaczej, na swój własny sposób.

- U bardzo wielu ludzi emocja wstydu generuje się w podwyższonej temperaturze czy w podwyższonym ciśnieniu krwi w okolicach twarzy. Jeżeli się boimy, zapadamy się do wnętrza i osłaniamy łopatkami. Kiedy jesteśmy dumni, to natychmiast się prostujemy i coś się dzieje w okolicach serca, natomiast gniew u ludzi objawia się w okolicach szczęki, szyi oraz klatki piersiowej - wylicza Marek Rożalski.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Trener rozwoju osobistego podkreśla, że emocje mogą być modyfikowane. - Zabawa z poszczególnymi elementami emocji pokazuje, że emocje robią się słabsze, większe, mniejsze, bardziej lub mniej odczuwalne. Każdy odczuwa je inaczej. U każdego mają one inną temperaturę - mówi.

- Ja żal odczuwam jako zimny i jeżeli chcę go sobie zmniejszyć, muszę go ocieplić. Od razu czuję, że ta emocja mi się zmniejsza o 10-20 procent - przekonuje rozmówca Grażyny Dobroń.

Gość Trójki podkreśla, że emocje spadają na nas same. Zaznacza, że generalny sposób pracy z emocjami polega na tym, że powinniśmy czekać, aż one same się ułożą, wygasną albo szukać zajęć zastępczych.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(kh/mk)

Czytaj także

"Neurogra" pomoże rozgimnastykować mózg

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 16:02
Pomoc dla wszystkich, którzy zdają egzaminy, dbają o rozwój, chcą mieć wpływ na swoje życie albo poszerzyć kompetencje. "Neurogra" - to specjalny program treningowy, dla osób, dla których nauka jest najważniejsza. Został opracowany przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomóż swojemu ciału się uzdrowić!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 14:00
Technika Bowena to nie kolejny rodzaj masażu, ale seria precyzyjnych chwytów i tylko tam, gdzie trzeba. Potem ciało odpoczywa. W taki sposób pobudza się organizm do samoregulacji, samo naprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terapia Bowena zdobywa Polskę. Kilka ruchów, które uleczą ciało?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 09:23
Gdy odczuwamy ból, często sięgamy po tabletki. Tymczasem są inne sposoby. Od niedawna w Polsce można skorzystać z tzw. techniki Bowena. Stosujące ją terapeutki mówią, że jest ona dobra dla wszystkich i na każdy rodzaj schorzeń. Co na to medycyna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie czekaj na poważną chorobę! Słuchaj sygnałów swojego ciała

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 13:33
Często naszym zdrowiem zaczynamy zajmować się dopiero wtedy, gdy jest ono już zrujnowane. Tymczasem organizm mówi do nas przez cały czas i przekazuje ważne informacje o tym, że zaczyna dziać się coś niepokojącego.
rozwiń zwiń