Kultura

Rocznica śmierci Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 08:00
Dwa lata temu odszedł Zbigniew Zapasiewicz, aktor filmowy i teatralny, reżyser i pedagog. Przypominamy jego postać i jego role.
Audio

Był związany z wieloma warszawskimi teatrami, grał u Erwina Axera, Zygmunta Huebnera i Jerzego Jarockiego.

Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1963 roku - rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Następnie przyszły kolejne wspaniałe kreacje. Zagrał w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego i "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. Kilka lat temu Zbigniew Zapasiewicz mówił w Polskim Radiu, jak wielkie znaczenie ma dla niego praca aktora. Chwalił zalety tego zawodu, opowiadał czego nauczył się dzięki swojej pracy. Posłuchaj: Zbigniew Zapasiewicz o swojej pracy.

Przed śmiercią Zbigniew Zapasiewicz pracował nad inscenizacją "Tanga" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. Aktor wielokrotnie podkreślał, że w żadnym zawodzie nie można nigdy powiedzieć "ostatniego słowa", zawsze trzeba iść do przodu. Posłuchaj: Zbigniew Zapasiewicz opowiadał o swoim idolu - Zbigniewie Herbercie.

Za osiągnięcia sceniczne i filmowe Zbigniew Zapasiewicz otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Artysta powiedział wtedy, że nagrody mają dla niego wielkie znaczenie osobiste. Posłuchaj: Zbigniew Zapasiewicz o przyznanych mu nagrodach.

Dorobek twórczy Zbigniewa Zapasiewicza to także wiele ról w Teatrze Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia. Aktor wystąpił między innymi, w spektaklu "Wielki Fryderyk" Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Janusza Kukuły. Posłuchaj: Zbigniew Zapasiewicz w jednej ze swoich radiowych ról.

Jakim był aktorem, jak traktował słowo opowiadał dwa lata temu w radiowej Dwójce Tomasz Mościcki - Posłuchaj.

Zbigniew Zapasiewicz genialnie kreował postaci cyników, błaznów, manipulatorów. Znakomicie grał także inteligentów, postaci przeżywające konflikty moralne. Obnażał swoich bohaterów, ukazywał ich mizerię i zakłamanie, traktował ostro i bez znieczulenia. Znane filmy, w których zagrał Zbigniew Zapasiewicz, to: "Szansa", "Za ścianą", "Ziemia obiecana", "Dzieje grzechu", "Szpital przemienienia", "Panny z Wilka", "Kontrakt", "Matka Królów", "Baryton", "Psy", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Persona non grata". Dorobek Zapasiewicza to także wiele ról w Teatrze Telewizji, dla którego także reżyserował. Zafascynowany twórczością Zbigniewa Herberta zrealizował spektakle "Pan Cogito" i "Powrót Pana Cogito". Był wybitnym odtwórcą poezji Herberta. Zmarł 14 lipca 2009 roku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz - powinien być wieczny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 21:00
Wydaje się, że powinni być wieczni i, że nie powinni odchodzić w pełnym słońcu...
rozwiń zwiń