Kultura

Mistrz skeczu z nagrodą Norwida

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 09:30
Wiesław Michnikowski został tegorocznym Laureatem Nagrody "Dzieło życia", przyznawanej za całokształt pracy artystycznej. Dziś poznamy nagrodzonych w czterech kategoriach nagrody im. C.K. Norwida.

Wiesław Michnikowski - mistrz piosenki aktorskiej, skeczu i monologu – jest jednym z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem najskromniejszych ludzi sceny ostatniego stulecia - piszą o laureacie przyznający nagrodę.

Wiesław Michnikowski, aktor teatralny i filmowy, od dziecka odznaczał się specyficznym poczuciem humoru, które pomogło mu stać się wybitnym artystą kabaretowym, gorąco oklaskiwanym przez publiczność różnych generacji. W 2008 roku w dwójkowej audycji Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki "Kabaretowe numery i klimaty", Wiesław Michnikowski przyznał, że kabaret lokuje w swoim sercu na trzecim miejscu, po teatrze i radiu (w tym Teatrze Polskiego Radia). Przez lata związany był z kabaretami Wagabunda, Podwieczorek przy mikrofonie, Dudek i Kabaret Starszych Panów.

 

Dowcip Wiesława Michnikowskiego bardzo ceni Barbara Krafftówna. - Te żarty są wypracowane, cenne jak biżuteria - mówi Krafftówna. Aktor otrzyma nagrodę "Dzieło życia". A dziś, podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie poznamy laureatów nominowanych w czterech kategoriach do nagrody norwidowskiej.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawana jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jej celem jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich - z pochodzenia lub wyboru - przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy. Zwyczajowo laureaci ogłaszani są przy okazji rocznic urodzin poety, 24 września. Rok 2011 to 190. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Znamy nazwiska nominowanych do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w czterech dziedzinach sztuki, przyznawanej za dzieła lub kreacje powstałe w 2010 roku na Mazowszu.

W kategorii literatura o nagrodę walczyć będą Krzysztof Boczkowski za tom wierszy "Dźwięki i echo", Grzegorz Łatuszyński za "Antologię poezji chorwackiej XX wieku. W skwerze słońca, w chłodzie nocy. Wybór, przekład, wstęp, noty" oraz Eustachy Rylski za powieść "Na grobli".

Za dzieła muzyczne nominowani zostali: Alicja Knast za fundamentalny wkład i doprowadzenie do otwarcia w 2010 roku Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Aleksander Kościów za utwór "Gorzkie żale" na chór żeński i osiem wiolonczeli, jak również Zygmunt Krauze za operę "Polieukt", wystawioną w Warszawskiej Operze Kameralnej.

W kategorii sztuki plastyczne kapituła nominowała Krzysztofa Gierałtowskiego za wystawę "Indywidualności Polskie" oraz Katarzynę Kozyrę za wystawę "Katarzyna Kozyra. Casting", która odbyła się w warszawskiej Zachęcie. 

Teatralne nominacje otrzymali: Wojciech Kępczyński za reżyserię spektaklu "Les Miserables" w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, Ondrej Spišák za reżyserię przedstawienia "Nasza Klasa" w Teatrze na Woli w Warszawie oraz Iwan Wyrypajew również za reżyserię spektaklu "Taniec Delhi", który został wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Gościem honorowym gali będzie Wiesław Michnikowski. Nagrodzeni odbiorą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku Laureata "Dzieło życia" – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną medalem pamiątkowym.

Wiesław Michnikowski jest również laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia - Splendor Splendorów, otrzymał ją w 2006 roku.

(pj/mat.pras.)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Norwid nigdy nie był stary

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2011 07:00
To on wymyśli wyraz "polactwo", krytykował elity, podążał za nowoczesnością i poszukiwał prawdy. Jak Cyprian Kamii Norwid trafił do grona wieszczów narodowych, opowiadał profesor Bogusław Dopart w Dwójce.
rozwiń zwiń