Kultura

Kto przyjedzie w Gdyni? Zbliża się festiwal filmowy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 14:50
Kazimierz Kutz i Juliusz Machulski opowiedzą o wieloletniej współpracy ze swoimi operatorami. Przyjedzie też Michał Leszczyłowski, montażysta ostatniego filmu Andrieja Tarkowskiego.
Kto przyjedzie w Gdyni? Zbliża się festiwal filmowy
Foto: mat.prasowe

W pierwszych dniach kwietnia poznamy tytuły filmów, które powalczą o Złote Lwy podczas 37. Gdynia Film Festival. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Ale gdyńskie święto polskiego kina to nie tylko konkursy. Masterclassy, wystawy, przegląd kina offowego to niektóre z propozycji.
Masterclassy, czyli lekcje mistrzowskie poprowadzą reżyserzy i twórcy, których praca na co dzień nie jest tak wyeksponowana. Juliuszowi Machulskiemu i Kazimierzowi Kutzowi będą towarzyszyć ich operatorzy – Witold Adamek i Jerzy Wójcik. Gościem kolejnego z masterclassów będzie Michał Leszczyłowski, który wraz z Andriejem Tarkowskim montował ostatni film reżysera – "Ofiarowanie", montażysta na stałe współpracujący z Lukasem Moodyssonem.
Kutz i Machulski opowiedzą o swoich filmach
Polskie arcydzieła: "Nikt nie woła" i "Szwadron" organizatorzy nie tylko poddadzą analizie podczas mistrzowskich lekcji, ale także zaprezentują w całości, w sekcji "Czysta klasyka", która dedykowana jest odrestaurowanym cyfrowo klasykom polskiego kina.

Poza wspomnianymi już filmami Kutza i Machulskiego, widzowie obejrzą odświeżone w ramach projektu KinoRP: "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, "Orła" Leona Buczkowskiego i "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego.
Wydarzeniem specjalnym sekcji będzie pokaz "Panien z Wilka" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Z filmowego archiwum
Obok tytułów, które na stałe weszły do kanonu dzieł polskiej kinematografii, po raz pierwszy w programie pojawią się "Dzieła nieznane" – przegląd nieco zapomnianych dziś filmów jednych z najbardziej uznanych twórców polskiego kina: "Urząd” Janusza Majewskiego, "Wśród nocnej ciszy" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, dwa filmy Stanisława Różewicza: "Na melinę” i "Piwo” oraz "Naprawdę wczoraj” Jana Rybkowskiego.
Jak się robi film konkursowy?
Podobnie jak rok temu, podczas bieżącej edycji Festiwalu, widzowie będą mieli okazję wziąć udział w "Jak to się robi?"- serii spotkań z twórcami filmów walczących w Konkursie Głównym, podczas których zostaną wprowadzeni w tajniki tworzenia przedstawianych tytułów.
Nie zabraknie Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego, którego zwycięzca zostanie wyłoniony przez plebiscyt publiczności, a także plażowych projekcji "Filmy od morza" oraz sekcji "Filmy z Gdyni". Tradycyjnie w programie znajdzie się miejsce dla cyklu "Polonica", w którym zaprezentowane zostaną filmy zagraniczne powstałe przy udziale polskich twórców.
Więcej na www.festiwalgdynia.pl.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Szumowska o życiowych złudzeniach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2012 22:00
- Nie stawiam żadnej tezy. Może zbyt łatwo odżegnujemy te osoby od czci i wiary, że będą jednoznacznie, kompletnie pokiereszowane? Pewnie będą, ale ja się pytam o coś innego w tym filmie: czy my pokiereszowani nie jesteśmy? - mówi w Dwójce reżyserka "Sponsoringu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia Film Festival przyjdzie z wiosną

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 10:05
- Nie chcę, żeby w Gdyni pojawiły się filmy nieudane, nie skłaniające do dyskusji. Pozostajemy także przy międzynarodowym jury - zapowiada dyrektor artystyczny. Pierwsze projekcja 7 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legendarny scenarzysta przyjedzie do Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 12:24
Syd Field stworzył formę scenariusza, z której korzystają dziś wszyscy. W maju poprowadzi w Gdyni warsztaty. Zapisy trwają.
rozwiń zwiń