Kultura

"Czterej pancerni" mają już 46 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 11:00
Już w latach 60. dzieci bawiły się "w załogę Rudego" - wszyscy chłopcy chcieli być Jankiem Kosem, ewentualnie Grigorijem lub Gustlikiem.
Kadr z filmu Czterej pancerni i pies
Kadr z filmu "Czterej pancerni i pies"Foto: fot. Wikipedia

Serial telewizyjny "Czterej pancerni i pies" ma 46 lat. 9 maja 1966 roku został wyemitowany pierwszy odcinek pod tytułem "Załoga".

Bardzo popularny był główny temat muzyczny - "Ballada o czterech pancernych" z muzyką Adama Walacińskiego do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga. W latach 60. dzieci bawiły się "w załogę Rudego" - niemal wszyscy chłopcy chcieli być Jankiem Kosem, ewentualnie Grigorijem lub Gustlikiem, w ostateczności psem Szarikiem. Dziewczynki chciały być Marusią.

Serial nadmiernie gloryfikował bohaterstwo polskiego żołnierza, ale nie był koturnowy, czy zbyt patetyczn. Jego mocne strony, to sprawna realizacja i sceny komediowe. W 2006 roku Telewizja Polaka wycofała serial z emisji jako przykład peerelowskiej propagandy, zwłaszcza w kwestii przyjaźni polsko - radzieckiej. Jednak uważny widz dostrzeże wątki wręcz antypropagandowe - Janek Kos trafił do wojska z południowo-wschodnich krańców Rosji przy granicy z Japonią. Prawdopodobnie wraz z rodziną musiał być ofiarą wywózki, choć z uwagi na cenzurę, kwestia musiała pozostać niedookreślona. Ojciec Janka był przedwojennym oficerem, obrońcą Westerplatte.

Serial według książki Janusza Przymanowskiego w reżyserii Konrada Nałęckiego od lat 60. bił rekordy popularności. Janusz Gajos w roli Janka Kosa, Franciszek Pieczka jako Gustlik, Włodzimierz Press jako Grigorij, Roman Wilhelmi jako Olgierd Jarosz, czy Pola Raksa jako Marusia - stali się prawdziwymi gwiazdami.

W ostatnich latach serial "Czterej pancerni i pies" został wyemitowany m.in. przez kanał Kino Polska i wydany na DVD.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

W 120 zdaniach o 20 filmach Planete Doc

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:55
Obejrzeliśmy 20 filmów przed rozpoczęciem 8. edycji festiwalu Planete Doc. Każdy z nich opisaliśmy w 6 zdaniach!
rozwiń zwiń