Kultura

Szumowska laureatką Teddy Awards w Berlinie!

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2013 13:45
Statuetkę dla najlepszego filmu fabularnego otrzymał "W imię..." - najnowszy obraz Małgorzaty Szumowskiej. Film walczy też o Złotego Niedźwiedzia.
Audio
Małgorzata Szumowska z nagrodą
Małgorzata Szumowska z nagrodąFoto: PAP/EPA/JENS KALAENE

W sobotę w ramach 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie już po raz 27. wręczono Teddy Awards – nagrody dla produkcji poruszających tematykę LGBT. 

Wygrywając Teddy Award twórcy "W imię...” dołączyli do grona międzynarodowych sław, które zdobywały nagrodę podczas poprzednich edycji festiwalu. Historycznie pierwsze statuetki Teddy otrzymali w Berlinie Pedro Almodóvar za „Prawo pożądania” oraz Gus Van Sant za swój krótkometrażowy obraz „Five Ways to Kill Yourself and My New Friend". Wśród laureatów Teddy’ego są również m.in. reżyser François Ozon, Tilda Swinton oraz John Hurt.

Tegoroczne wyróżnienia przyznało jury w składzie: Martha Arredondo, Benoît Arnulf, Dilcia Barrera, Katja Briesemeister, Ljosha Chashchyn, Pavel Cortés, Johanna Hakanen, Sophie Lin i Gerardo Pérez Meliá.
„W imię” - historia niemożliwej miłości księdza (Andrzej Chyra), osadzona w realiach katolickiej społeczności, jest jednym z 19 filmów, które w Konkursie Głównym festiwalu walczą o prestiżowego Złotego Niedźwiedzia. Berlińska premiera filmu miała miejsce 8 lutego i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy. Warto odnotować, że już wtedy Tadeusz Sobolewski z Gazety Wyborczej ochrzcił film mianem „polskiego „Brokeback Mountain”.
Chociaż zwycięzców Konkursu Głównego poznamy dopiero wieczorem, Szumowska już teraz może cieszyć się znacznym sukcesem międzynarodowym. Film "W imię” został sprzedany do szerokiej dystrybucji w ponad 20 krajach na całym świecie, w tym do USA. W Polsce jego dystrybutorem będzie firma Kino Świat.

agkm/materiały dystrybutora

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Andrzej Chyra w filmie o miłości niemożliwej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 17:12
W lutym na festiwalu Berlinale premierę będzie miał najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej "W imię...".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Englert: Szumowska wśród czołowych reżyserów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 11:57
- Jedziemy z całą ekipą nowego filmu Małgosi Szumowskiej "W imię..." do Berlina. Jesteśmy bardzo dumni. Film znalazł się w konkursie głównym obok takich reżyserów jak Gus Van Sant, Ulrich Seidl, więc to duże wyróżnienie - mówi Michał Englert, autor zdjęć do filmów Szumowskiej, który niedawno został nagrodzony także w Sundance.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal filmowy w Berlinie. Polski film powalczy o Złotego Niedźwiedzia

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 11:03
W czwartek wieczorem rozpoczyna się 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie.
rozwiń zwiń