Kultura

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym: moc atrakcji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 12:36
Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie to moc atrakcji wewnątrz i na zewnątrz. Wydarzenie potrwa do godz. 3.00. Ostatni goście będą mogli wejść o godz. 2.00.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Wikipedia/Muzeum Narodowe w Warszawie

A wśród licznych atrakcji m.in. otwarte drzwi między Muzeum Narodowym a Muzeum Wojska Polskiego, filmy – w tym „Muzeum Utracone”, kino plenerowe, pokaz odrestaurowanego w J. Paul Getty Museum w Los Angeles tryptyku Ecce Homo Maertena van Heemskercka oraz bogaty program edukacyjny.

Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z najpopularniejszych miejsc nocnego zwiedzania miasta. MNW bierze udział w akcji Noc Muzeów od 2005 roku. Z roku na rok frekwencja jest coraz większa, tak jak i zainteresowanie programem muzeum. W pierwszych edycjach Nocy MNW odwiedzało niecałe 4000 osób, w zeszłym roku zwiedzających było już ponad 8200.

Wyjątkową atrakcją Nocy Muzeów będzie pokaz tryptyku Ecce Homo Maertena van Heemskercka, jednego z najcenniejszych dzieł północnego renesansu w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, wraz z wystawą dokumentującą wyniki przeprowadzonych prac konserwatorsko-badawczych przeprowadzonych w J. Paul Getty Museum w Los Angeles.

Coś dla dzieci

Tradycyjnie Noc Muzeów w MNW zainauguruje „Wieczorynka w muzeum”, czyli zajęcia dla dzieci. Obowiązują na nie zapisy. Dla osób czekających na wejście do muzeum przygotowane zostały zajęcia plastyczne, podczas których wykonywane będą kwiaty. Z roślinami związane będą także działania na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza – tam odbywać się będzie sianie nasion kwiatów znanych z dzieł sztuki. Ponadto w plenerze planowane są pokazy filmowe.

Noc Muzeów jest okazją, aby zaprezentować gościom galerie stałe. Przybliżyć dzieła w nich zgromadzone. Poświęcone temu są „Rozmowy o sztuce”, czyli krótkie spotkania w galeriach stałych, skupione wokół wybranych tematów z dziejów sztuki. Każde spotkanie trwać będzie około 30 minut.

W 2012 roku podczas inauguracji obchodów Roku Jubileuszowego 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie w Noc Muzeów zwiedzający mogli oglądać nowe galerie stałe: Galerię Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galerię Portretu Staropolskiego i Europejskiego, Galerię Sztuki XIX Wieku. W tym roku do tego grona dołączyła Galeria Sztuki XX i XXI Wieku – długo wyczekiwana prezentacja polskiej sztuki ostatnich stu lat.

Otwarte drzwi

Podczas Nocy Muzeów drzwi łączące MNW z Muzeum Wojska Polskiego będą otwarte, zwiedzający mogą z jednego muzeum swobodnie przechodzić do drugiego. Księgarnia Serenissima organizuje kiermasz wydawnictw, a Café Lorentz i restauracja Aleje 3 przygotowały specjalne menu.

Podczas Nocy Muzeów będą przeprowadzane badania opinii społecznej na temat Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród badanych rozlosowanych zostanie 100 rocznych biletów wstępu do Muzeum.

W Nocy Muzeów 2013 udział biorą również oddziały MNW: Królikarnia, Muzeum Plakatu, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

mat.pras., sm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Dyrektor muzeum... spalił dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 15:34
W taki sposób Antonio Manfredi, szef Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu protestuje przeciw obcinaniu dotacji na kulturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neony: ręcznie wyginane rurki wypełnione gazem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 15:17
- W 2005 roku powstał projekt fotograficznej dokumentacji warszawskich neonów. Podczas jego realizacji okazało się, że neony znikają z naszych ulic - mówi Witold Urbanowicz z Muzeum Neonu.
rozwiń zwiń