Kultura

Walka o Orły rozpoczęta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 09:14
"Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego oraz "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha to filmy, które walczą w tym roku o najważniejszą polską nagrodę filmową.
Audio

- Miło mi bardzo, że nasze środowisko ma taką nagrodę. A jej trzynasta edycja dobrze o nas świadczy - powiedział Andrzej Wajda, który odczytał listę nominacji w kategorii najlepszy film.

"Essential Killing", "Różyczka" oraz "Wszystko co kocham" to filmy, które walczyć będą o statuetkę za najlepszy film. Zostały nagrodzone także w innych kategoriach. Obok nich liczne nominacje zdobył film "Joanna" Feliksa Falka oraz film "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego.

W kategorii najlepszy reżyser do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2011 nominowani zostali Jerzy Skolimowski za "Essential Killing", Feliks Falk za "Joannę" i Jacek Borcuch za "Wszystko co kocham".

W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominacje do Orła 2011 otrzymały: Urszula Grabowska za rolę w filmie "Joanna", Magdalena Boczarska za rolę w filmie "Różyczka" i Olga Frycz za rolę w "Wszystko co kocham".

W kategorii najlepsza główna rola męska nominacje uzyskali: Vincent Galloo za rolę w "Essential Killing", Robert Więckiewicz za rolę w "Różyczce" i Mateusz Kościukiewicz za rolę w "Wszystko co kocham".

Magdalena
 Zdjęcie z filmu "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego

Nominacje za najlepsze drugoplanowe role kobiece przypadły: Stanisławie Celińskiej i Kindze Preis za role w filmie "Joanna" oraz Magdalenie Cieleckiej za rolę w filmie "Wenecja".

Z kolei w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska nominowani są: Adam Woronowicz za rolę w filmie "Chrzest", Jan Frycz za "Różyczkę" i Andrzej Chyra za grę w "Wszystko co kocham".

Za najlepszy scenariusz nominowano: Ewę Piaskowską i Jerzego Skolimowskiego, którzy napisali wspólnie scenariusz do "Essential Killing", Feliksa Falka za scenariusz do "Joanny" i Jacka Borcucha za "Wszystko co kocham".

Nominacje w kategorii najlepsza muzyka przypadły: Pawłowi Mykietynowi za muzykę do filmu "Essential Killing", Zygmuntowi Koniecznemu za muzykę do filmu "Święty interes" (reż. Maciej Wojtyszko) i Danielowi Bloom za muzykę do "Wszystko co kocham".

W kategorii najlepsze zdjęcia nominacje otrzymali operatorzy: Adam Sikora - za zdjęcia do filmu "Essential Killing" i za zdjęcia do filmu "Las" oraz Artur Reinhart za zdjęcia do filmu "Wenecja".

Essential Killing
Zdjęcie z filmu "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego

Nominacje w kategorii scenografia zdobyli: Joanna Białousz za film "Różyczka", Anna Wunderlich za "Śluby panieńskie" i Joanna Macha za "Wenecję".

Nominowani twórcy filmowych kostiumów to: Magdalena Biedrzycka - za kostiumy do "Joanny", Małgorzata Braszka - za kostiumy do "Ślubów panieńskich" (reż. Filip Bajon) oraz Małgorzata Zacharska - autorka kostiumów do filmu "Wenecja".

Za montaż nominowani zostali: Piotr Kmiecik - za "Chrzest", Reka Lemhenyi i Maciej Pawliński - za "Essential Killing", Beata Liszewska i Katarzyna Maciejko-Kowalczyk za "Las", Cezary Grzesiuk za film "Różyczka" i Witold Chomiński za "Wenecję".

Zdjęcie z filmu "Las" Piotra Dumały
/

W kategorii najlepszy dźwięk nominacje otrzymali: Nikodem Wołk-Łaniewski i Grzegorz Lindemann za "Fenomen" (reż. Tadeusz Paradowicz), Wiesław Znyk i Joanna Napieralska za "Różyczkę" oraz Jacek Hamela za "Wenecję".

W kategorii "Odkrycie roku" do nagrody nominowano dwójkę reżyserów: Piotra Dumałę za film "Las", Arkadiusza Jakubika - reżysera filmu "Prosta historia o miłości" i aktora młodego pokolenia Mateusza Kościukiewicz, który zagrał w filmie "Wszystko co kocham".

Ogłoszono również nominacje w kategorii najlepszy film europejski pokazywany na polskich ekranach w 2010 r. Przyznano je obrazom: "Autor widmo" Romana Polańskiego, "Prorok" Jacques'a Audiarda i "Śmierć w Wenecji" Luchino Viscontiego.

Ceremonia wręczenia Orłów 2011 odbędzie się 7 marca w Teatrze Polskim w Warszawie. Wcześniej, 2 marca, odbędzie się spotkanie z nominowanymi twórcami oraz nastąpi ogłoszenie nazwiska laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia.

Do tegorocznych Orłów kandydowały 32 polskie filmy (oraz ich twórcy), które w ubiegłym roku były wyświetlane, co najmniej, przez tydzień na otwartych płatnych pokazach. Nominowanych i laureatów Polskich Nagród Filmowych wyłaniają członkowie Polskiej Akademii Filmowej, na czele której stoi Agnieszka Holland. Polska Akademia Filmowa to odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe czy na świecie Amerykańska Akademia Filmowa - Oscary.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boskie "Posłuchaj" po prawej stronie.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Bunt, miłość, przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 08:02
Ważną premierą tego roku jest najnowszy film Jacka Borcucha - "Wszystko, co kocham". -To opowieść o przyjaźni, młodzieńczym buncie w czasie stanu wojennego, dojrzewaniu do dorosłości, pierwszej miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wszystko co kocham" chwalony w USA

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 10:30
W Los Angeles zakończył się Festiwal Polskich Filmów.
rozwiń zwiń