Kultura

Bunt, miłość, przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2010 08:02
Ważną premierą tego roku jest najnowszy film Jacka Borcucha - "Wszystko, co kocham". -To opowieść o przyjaźni, młodzieńczym buncie w czasie stanu wojennego, dojrzewaniu do dorosłości, pierwszej miłości.

Film został nagrodzony Złotym Klakierem na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wyróżnienie dla najdłużej oklaskiwanego filmu w konkursie głównym) oraz zakwalifikowany do konkursu głównego Sundance Film Festival 2010 w kategorii World Cinema Narrative Competition. (Festival potrwa od 21 do 31 stycznia 2010 r. w stanie Utah w USA. Pokazanych zostanie w sumie 112 filmów pełnometrażowych z 38 krajów).

Podobnie jak Borys Lankosz w „Rewersie”czy Wojciech Smarzowski w „Domu złym” Borcuch czyni w swoim filmie odwołania, do okresu stanu wojennego w Polsce (zaczyna swoją opowieść w maju 1981 roku, a kończy w maju 1982).

- Moja młodość przypadła na ten wyjątkowy czas, dlatego postanowiłem, że o tym okresie opowiem. Ta filmowa historia, jest moją historią - wyznaje reżyser.

Jacek Borcuch skupia się przede wszystkim na przeżyciach młodych, wchodzących w dorosłe życie bohaterów. Janek, szaleńczo zakochany w Basi osiemnastolatek, nie może zrozumieć dlaczego ich miłość musi być zakazana. Konflikt, do którego dochodzi między ich rodzicami (ojciec Janka jest oficerem wojska, rodzina Basi związana jest z Solidarnością) wystawi ich miłość na próbę.

By móc głośno krzyczeć o rzeczach dla siebie najważniejszych, Janek zakłada zespół punk rockowy - W tej muzyce można było mówić, że świat jest szary, że chce się żyć inaczej. To było takie młodzieńcze rozsadzanie systemu od środka - mówi Borcuch.

- To jest historia o dorastaniu, o tym, że w życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy rusza w samotną drogę przez życie- wyjaśnia Jacek Borcuch.

Ogromną siłą filmu są aktorzy: Mateusz Kościukiewicz, Jakub Gierszał, Mateusz Banasiuk, Igor Obłoza oraz Olga Frycz. Towarzyszą im uznane gwiazdy: Andrzej Chyra, Anna Radwan, Katarzyna Herman, Marek Kalita. - Długo ich szukałem, ale od początku wierzyłem, że uda mi się zachęcić ich do pracy przy moim filmie - mówi Jacek Borcuch.

Jacek Borcuch był gościem Ryszarda Jaźwińskiego w magazynie "Trójkowo, filmowo"- posłuchaj rozmowy!

Posłuchaj, co o filmie mówi Ryszard Jaźwiński.

Film miał swoją polską premierę 15 stycznia 2010 roku.

(na podst. Wybieram Dwójkę oraz Trójkowo, filmowo)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pisarz do wynajęcia

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 09:19
"Autor Widmo" taki polski tytuł zaproponował Roman Polański dla swojego najnowszego filmu, który w lutym pojawi się na ekranach polskich kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piątkowe premiery

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 11:00
"Moja krew" Marcina Wrony, "Lourdes" Jessici Hausner i "The Limits of Control" Jima Jarmuscha to najważniejsze kinowe premiery tego tygodnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witkacy żyje!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 13:22
Witkacy - wirtuoz kłamstwa i mistrz mistyfikacji, który mówił, że „wielkość jest tylko w perwersji” powraca na nowo w filmie Jacka Koprowicza „Mistyfikacja”. Zobacz wideo z premiery filmu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarna komedia prowokująca umysł

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 07:00
Na dużym ekranie gości już najnowszy film Borysa Lankosza „Rewers”. Zwycięzca wielu nagród, m.in. Złotych Lwów na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, a także polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń