Kultura

Dwa tygodnie z życia królowej Jadwigi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 08:46
Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Scenariusz jest już gotowy, a miejsca do nagrywania zdjęć wybrane.
Audio

''Krzysztof Zanussi

Film ma być sfinansowany przez telewizję polską i węgierską. Węgrzy są gotowi, jednak Telewizja Polska nie ma pieniędzy. W efekcie ciągle nie można wejść na plan. Krzysztof Zanussi jest rozczarowany, zwłaszcza, że - jego zdaniem - Polacy zbyt mało wiedzą o swojej historii.

Scenariusz obejmuje zaledwie dwa tygodnie z życia Jadwigi i pokazuje głęboki przełom, jaki się dokonał w polskiej polityce, w momencie wygaśnięcia dynastii piastowskiej. Zdaniem reżysera Polska stała się wtedy krajem bardziej cywilizowanym. Zanussi podkreślił, że imperium Jagiellonów było wielonarodową, wielokulturową i wieloreligijną wspólnotą. - Ówczesna unia Korony i Litwy była prefiguracją zjednoczonej Europy - dodał reżyser.

Krzysztof Zanussi zaznaczył, że film o królowej Jadwidze chcą współfinansować Francuzi, ale w jego przekonaniu produkcja nie może ruszyć bez wsparcia Telewizji Polskiej.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Portret reżysera: Krzysztof Zanussi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2009 13:06
25 czerwca 2009, godz. 14:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Zanussi

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2007 08:35
Krzysztof Zanussi powiedział, że mijający rok był dobry dla polskiego kina.
rozwiń zwiń