Kultura

Animacja ma 117 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 11:00
28 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Animacji. Święto to obchodzone jest również w Polsce.

Data 28 października nie została wybrana przypadkowo.Tego dnia 117 lat temu, w 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu, odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty.

Tegoroczne obchody zorganizowało ASIFA Poland (Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego, Association Internationale du Film d’Animation – ASIFA). Pokazy odbędą się w pięciu miastach Polski: Krakowie (kino Agrafka, klub Lokator), Łodzi (kino Charlie), Poznaniu (kino Muza), Warszawie (Kino.Lab, kino Kultura, kino Muranów, klub Powiększenie) i Wrocławiu (Galeria Entropia). Organizatorzy wyrażają nadzieję, że w kolejnych latach osiągnięcia animacji będą mogli pokazać w większej ilości miast.

 
Animacja bardzo często kojarzy się z filmami dla najmłodszych, jednak organizatorzy podkreślają, że to nie tylko filmy dla dzieci, o czym mogliśmy się przekonać oglądając chociażby "Katedrę" Bagińskiego. O dzieciach jednak też nie zapomniano w Krakowie i Poznaniu zostaną zaprezentowane specjalne programy dla dzieci. Będzie można również zobaczyć także najciekawsze filmy animowane z krajów z pięciu kontynentów.

Obchody zaczynają się już dziś i potrwają blisko tydzień. Europejski film animowany będzie reprezentowany przez animacje niemieckie, studenckie animacje z Bułgarii, najnowsze animacje portugalskie przygotowane przez Casa da Animação oraz węgierską animacją artystyczną.

We współpracy z ASIFA Egipt zorganizowane zostały pokazy animacji afrykańskich. To jednak nie koniec atrakcji na fanów animacji czekają również animacje brazylijskie oraz zestaw prezentowany przez grupę ASIFA w Atlancie, dwa pokazy specjalne animacji z Japonii, filmy z Korei oraz Indii.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

YouTube uruchamia wypożyczalnię wideo

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 09:06
Na dobry początek filmy z Sundance Festival.
rozwiń zwiń