Kultura

Internetowa Fototeka Filmoteki Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 14:38
Filmoteka Narodowa uruchomiła serwis internetowy Fototeka . Przedsięwzięcie zostało stworzone z myślą o prezentacji i udostępnianiu fotosów filmowych ukazujących historię filmu polskiego.

Filmoteka Narodowa uruchomiła serwis internetowy Fototeka . Przedsięwzięcie zostało stworzone z myślą o prezentacji i udostępnianiu fotosów filmowych ukazujących historię filmu polskiego.

 

Na witrynie internetowej http://fototeka.fn.org.pl można obejrzeć ponad 20 tysięcy fotosów z niemal całej historii polskiego kina. - To często unikalne zdjęcia- podkreśla Grzegorz Balski z Filmoteki Narodowej i dodaje, że niektóre przez kilkadziesiąt lat leżały w archiwach w formie odbitek i negatywów. Teraz opracowane i ocyfrowane obejrzeć może każdy. Zdjęcia to nie tylko kadry z filmów. Na witrynie znalazły się też zdjęcia z planów filmowych, pokazujących historię powstawania dzieł polskiego kina. Znajdziemy tutaj znane twarze wybitnych polskich aktorów. Udało się przywrócić blask przedwojennym zdjęciom z Jadwigą Smosarską, Józefem Orwidem, Aleksandrem Żabczyńskim. Perełką są też np. fotosy z filmu "Wraki" z 1956 roku pierwszego kolorowego filmu z udziałem Zbyszka Cybulskiego.

Jak tłumaczy Justyna Jabłońska z Filmoteki Narodowej witryna nie jest zwykłym archiwum zdjęć. Wyposażona jest w specjalną wyszukiwarkę, dzięki której znajdziemy konkretnego, aktora, reżysera, miejsce i scenę. Serwis, oprócz osób prywatnych, jest przeznaczony dla wydawnictw prasowych, książkowych, multimedialnych, producentów filmowych i instytucji. Zdjęcia umieszczone na witrynie można wykorzystać po zapłaceniu praw autorskich.
Na witrynie znajduje się około 10 % liczącego ponad 200 tysięcy zdjęć, zbioru Filmoteki Narodowej. Twórcy zapowiadają, że witryna będzie regularnie uzupełniana o kolejne zdjęcia.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Internetowa Fototeka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2009 06:56
Ponad 20 tysięcy fotosów z niemal całej historii polskiego kina można obejrzeć w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie i filmy Volkera Schlöndorffa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 07:59
Miłośnicy twórczości Volkera Schlöndorffa mają niepowtarzalną okazję, by przybliżyć sobie sylwetkę, a także najważniejsze filmy niemieckiego reżysera. Do księgarń trafiła właśnie jego autobiograficzna książka „Światło, cień i ruch. Moje życie, moje filmy”. Równocześnie, w sześciu miastach Polski, przygotowano retospektywę najważniejszych filmów reżysera.
rozwiń zwiń