Kultura

Niemiecka publiczność doceniła polskie kino historyczne

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 10:45
„Generał Nil" zwyciężył w rankingu niemieckiej publiczności corocznego Festiwalu Nowego Filmu Polskiego - Filmland Polen.

Impreza odbywa się równolegle w 4 miastach północnych Niemiec (Hamburg, Hannover, Lubeka i Brema). Film zdobył w głosowaniu widzów 4.9 (na 5 możliwych) punktów. Poinformował o tym Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ten znakomity wynik był zaskoczeniem dla samych organizatorów. Podczas 10-letniej działalności nie spotkali się z tak jednoznacznie dobrymi opiniami i ocenami prezentowanych na Festiwalu filmów - informuje Instutut Filmowy. Na drugim miejscu uplasował się film pod tytułem „Zero" w reżyserii Pawła Borowskiego a na kolejnym „Dom zły" w reżyserii. Wojciecha Smarzowskiego. Pokazy Festiwalu Nowego Filmu Polskiego odbywają się kilka razy w roku w cyklicznych programach. Po każdym pokazie widzowie mogą głosować na wybrany film.

„Generał Nil" prezentowany był w grudniu 2010 roku w ramach jednego z ostatnich cyklów festiwalu, a gościem specjalnym pokazów i spotkań z publicznością był odtwórca głównej roli - Olgierd Łukaszewicz. Nagroda Publiczności otrzymana na Filmland Polen to kolejna zagraniczna nagroda dla tego filmu. „Generał Nil" został wyprodukowany w 2009 roku w warszawskiej WFDiF w koprodukcji z Monolith Films i Telekomunikacją Polską przy współfinansowaniu przez Fundację Filmową Armii Krajowej i Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Generał August Fieldorf, pseudonim "Nil" brał udział w pierwszej i drugiej wojnie światowej. W 1939 roku udało mu się przedostać do Francji, skąd w 1940 roku został wysłany do Polski jako jeden z pierwszych emisariuszy. Był dowódcą Kedywu i zastępcą komendanta głównego Armii Krajowej.

Po wojnie został aresztowany przez UB, był torturowany. Wykonano na nim bezpodstawny wyrok śmierci i pochowano w nieoznakowanym grobie. W 1989 roku został zrehabilitowany.

POSŁUCHA WSPOMNIEŃ O GENERALE ZAMIESZCZONYCH W SEWISIE RADIA WOLNOŚCI

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Generał w rękach morderców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 21:00
10 listopada 1950 roku w Łodzi ubecy aresztowali gen. Augusta Emila Fieldorfa – Nila.
rozwiń zwiń