Kultura

Historia jak węzeł gordyjski

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 09:15
„Ajami” to pierwszy film fabularny, nakręcony wspólnie przez Palestyńczyka i Żyda.
Audio
  • Z Arturem Liebhartem rozmawiał Ryszard Jaźwiński

Artur Liebhart, szef festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review wyjaśnił, że film "Ajami" wyreżyserowany przez Żyda Scandara Copti i Palestyńczyka Yarona Shani od początku wywoływał wiele emocji.

W "Ajami" przeplatają się losy kilku bohaterów. Naiwny młody uciekinier z terytoriów palestyńskich – Malek, pracuje nielegalnie, aby zarobić na operację matki. Bogaty Binj marzy o przyszłości ze swoją żydowską narzeczoną, a policjant Dando obsesyjnie próbuje odnaleźć brata, który niedawno zaginął. Konieczność wzajemnej koegzystencji kilku różnych narodowości i kultur jest codziennym doświadczeniem mieszkańców Ajami - dzielnicy w Jaffie.

- Ten film, poza znakomitą narracją dramaturgiczną, podaje nam dużo informacji, które przez bełkot medialny nie zawsze do nas docierają - podkreślił gość Ryszarda Jaźwińskiego. - Z jednej strony widzimy Żydów i Palestyńczyków, którzy są ze sobą związani, z drugiej strony, są ze sobą w nieustannym konflikcie - dodał.

Artuhr Liebhart porównuje "Ajami" do biblijnego węzła gordyjskiego, ponieważ mówi on o sprawie, która jest bardzo trudna, jeśli w ogóle możliwa, do rozwiązania.

Gość trójkowej audycji "Fajny film wczoraj widziałem" wyjaśnia, że film powstawał przez 7 lat. - Bazą były parateatralne warsztaty organizowane i prowadzone przez obu reżyserów filmu. Wszyscy, którzy występują w filmie są naturszczykami, którzy mieszkają w Ajami. Stąd ta niezwykła autentyczność filmu i niezafałszowane emocje – dodaje.

Film jest już na ekranach polskich kin.

Aby dowiedzieć się więcej na temat filmu "Ajami", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Cantona naprawi ci życie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 11:30
- W swoim nowym filmie Ken Loach pokazuje, że nawet zwykłe życie może być niezwykle wartościowe, dlatego nie należy go lekceważyć i uważać za przegrane – mówi Michał Montowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wujek Boonmee powraca do wcześniejszych wcieleń

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 17:00
Długo oczekiwany, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, film tajskiego reżysera Apichatponga Weerasethakula trafił w piątek do polskich kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biała balerina jest czarnym łabędziem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2011 01:00
- Muzyka Czajkowskiego rozlega się tak intensywnie w "Czarnym łabędziu", że po obejrzeniu filmu Darrena Aronofsky'ego trzeba na jakiś czas odpocząć od tych ekspresyjnych dźwięków – uważa krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń