Kultura

Cantona naprawi ci życie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 11:30
- W swoim nowym filmie Ken Loach pokazuje, że nawet zwykłe życie może być niezwykle wartościowe, dlatego nie należy go lekceważyć i uważać za przegrane – mówi Michał Montowski.
Audio
  • O filmie "Szukając Erica" opowiadają goście Michała Montowskiego

Od piątku na ekranach polskich kin wyświetlany jest film Kena Loacha "Szukając Erica". To dzieło zawieszone między fikcją a dokumentem, optymistyczna opowieść o losie listonosza Erica Bishopa, podstarzałego kibica piłki nożnej. Bohater coraz gorzej radzi sobie z życiowymi problemami i coraz bardziej jest samotny pośród ludzi. Nieoczekiwanie pomaga mu widmo jego idola - piłkarza Erica Cantony. To on pełni tu rolę skutecznego psychoterapeuty, a także motywuje Erica do podjęcia prób odbudowy dotychczasowego życia.

Bożena Janicka, która była gościem "Sezonu na Dwójkę", przypomina, że Eric Cantona był czterokrotnie mistrzem angielskiej piłki nożnej.

Jej zdaniem idol piłki nożnej jest zupełnie innym autorytetem niż np. gwiazda filmu czy piosenki. – To jest ktoś, kto sprawdza się na oczach kibiców. Gra też w ich imieniu. Widzowie towarzyszą mu w czasie rywalizacji – dodaje.

- Piłka nożna, która jest grą zespołową,  jest w tym filmie rodzajem metafory – dodaje prowadzący audycję Michał Montowski. – Opowieść o Eryku wyraża pewną tęsknotę człowieka za byciem we wspólnocie, byciem razem – wyjaśnia.

Dr Marek Szopski zaznacza, że sport jest zabawą, ale występują w nim reguły, których trzeba przestrzegać. – Ważny jest sposób relacji, jaki występuje między ludźmi, którzy przez jakiś czas muszą z sobą rywalizować - zaznacza gość "Sezonu na Dwójkę".

Zdaniem Michała Montowskiego jest to film godny uwagi i polecenia. - Temu wszystkiemu, co jest materią zwykłego, szarego życia, Ken Loach nadaje rangę czegoś wyższego. Myślę, że reżyser chce pokazać, że nawet zwykłe życie może być niezwykle wartościowe, dlatego nie należy go lekceważyć i uważać za przegrane - dodaje.

Zarówno dr Marek Szopski, jak i Bożena Janicka przyznają filmowi sześć gwiazdek.

"Szukając Erica" pojawi się na ekranach polskich kin najbliższy piątek, 14 stycznia.

W filmie występują: Steve Evets, Eric Cantona, Stephanie Bishop, Gerard Kearns, Stefan Gumbs, Lucy-Jo Hudson, Cole Williams, Dylan Williams, Matthew McNulty, Laura Ainsworth, Max Beesley, Kelly Bowland, Julie Brown, Justin Moorhouse 
 
Aby dowiedzieć się więcej na temat filmu, wystarczy kliknąć w dźwięk w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nowy nos z pozoru daje szansę na lepsze życie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 14:00
- W filmie „Tamara i mężczyźni” Stephen Frears pokazuje nasze tęsknoty za światem idealnym, którego w rzeczywistości nie ma – mówi Jakub Duszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaj tajemnicę Davida Lyncha

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 14:55
Na ekrany kin wszedł film dokumentalny "David chce odlecieć" , który opowiada o działalności sekty Maharishiego i fascynacjach nią cenionego reżysera Davida Lyncha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gula" poszedłby na "Weekend"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 14:06
O słuszności tezy, że lekkie filmy kręci się najtrudniej, aktor Michał Lewandowski przekonał się na własnej skórze na planie "Weekendu".
rozwiń zwiń