Kultura

Zdradzamy sekret na udany scenariusz filmowy (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 10:00
- Jeżeli scenariusz nie jest sformatowany, nikt go nie przeczyta – mówi Polskiemu Radiu Martin Schabenbeck, wykładowca sztuki filmowej w New York Film Academy.

Martin Schabenbeck, wykładowca sztuki filmowej w New York Film Academy, autor książki "Format scenariusza filmowego", ponownie odwiedził Polskę. W natłoku zajęć, spotkań z reżyserami, producentami, studentami szkół filmowych znalazł też czas dla serwisu kultura.polskieradio.pl. Temat rozmowy mógł być tylko jeden – format scenariusza filmowego, którym Martin Schabenbeck zajmuje się od kilku lat.  

Dla wielu samo pojęcie formatu może być obce. Jego wyjaśnienie jest jednak bardzo proste. Format jest techniczną formą zapisu, która ma pomóc autorowi scenariusza w stworzeniu profesjonalnego tekstu. Zawiera gotowe rozwiązania wizualne, które sprawiają, że tekst jest czytelny.

W europejskich kręgach filmowych, również w Polsce, powszechne jest przekonanie, że format jest nieistotny. Najważniejsza jest sama treść. Inaczej jest w Ameryce. - Tekstu, który nie został napisany formatem, nikt w Stanach nie przeczyta. Według tamtejszych reżyserów niesformatowane scenariusze, mogą pisać tylko amatorzy - mówi Martin Schabenbeck.

Zdaniem Martina Schabenbecka formatowanie tekstów jest czymś koniecznym. Producenci czy reżyserzy są bowiem osobami bardzo zajętymi. Jeżeli pierwsze, wizualne, spotkanie ze scenariuszem ich zniechęci, odłożą go na półkę.

 – Odpowiednia forma zapisu nadaje właściwy kierunek fabule. Posuwa akcję do przodu. Tekst sformatowany o wiele łatwiej się czyta i przyswaja. Jednolity system zapisu umożliwia również  współpracę między europejskimi firmami producenckimi – dodaje.

Martin Schabenbeck radzi także, by scenarzyści pisali obrazami, działali na wyobraźnię czytelnika, wprowadzali go do innego świata. - Treść musi wciągać, a usterki techniczne nie mogą tego procesu przerywać - dodaje.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz nasz materiał wideo.

(mz)

Zobacz więcej na temat: FILM POLSKA firma
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Niespodzianki dla mam i dzieci (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 13:50
Trzy niesamowite filmy dla mam i dzieci. To prezenty, jakie z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka przygotowały dla świętujących nasze kina.
rozwiń zwiń