X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Festiwal w Gdyni: teraz trudne lata 40. i lata 90. zaatakują widzów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 12:49
W zeszłym roku na polskie filmy poszło 12 milionów widzów, co stanowiło 30 procent sprzedanych biletów. Tegoroczny Festiwal w Gdyni potwierdził pozytywną tendencję.
Audio
Zdjęcie z planu Jesteś Bogiem
Zdjęcie z planu "Jesteś Bogiem"Foto: mat.prasowe

- Na ogół, gdy człowiek zrobi film, gorszy czy lepszy, to jest do niego bardzo przywiązany - mówi w Dwójce niekwestionowana zwyciężczyni Festiwalu Agnieszka Holland. - Pracując nad "W ciemności", miałam wrażenie, którego nie miałam od bardzo dawna, a może nigdy: że udało mi się osiągnąć niemal to, co sobie założyłam, dotknąć jakieś prawdy.
W "Sezonie na Dwójkę" krytycy filmowi - Tadeusz Sobolewski, ks. Andrzej Luter oraz Jacek Wakar - zwracali uwagę, że festiwal w Gdyni pokazuje, jak zmienił się w polskim kinie stosunek do historii. Być może zaczynamy dojrzewać do mówienia o niej bez lęku, jak wypadniemy jako społeczność.
- Te filmy dotykają jakiegoś ukrytego, bolesnego miejsca, strachu ludzi przed oskarżeniem - mówi Tadeusz Sobolewski - "Pokłosie" to na przykład obraz nie do końca spełniony. Imponuje jednak sposób, w jaki Władysław Pasikowski się boryka z tym problemem, jak szuka dla niego formy, która by do ludzi trafiła.
Nowy film Pasikowskiego opowiada o mordzie w Jedwabnem trochę w poetyce westernu, a trochę thrillera. Już w Gdyni reakcje widzów były ostre. - To jest obraz współczesny, nie ma tam żadnych retrospekcji. Mówi o dwóch braciach, którzy dokopują się do prawy i to ich przerasta - opowiada Jacek Wakar.

Holland i Pasikowski to reżyserzy z mocno ugruntowaną pozycją. Natomiast odkryciem Gdyni był debiut Leszka Dawida "Jesteś Bogiem", który - jak mówią goście Dwójki - działa niczym rap, z pewną monotonią przybierając i odpływając.
- Ten film dzieje się jak dokument, w różnych sekwencjach, kawałkach - opowiada Sobolewski. - W drugiej części pozwala widzowi spojrzeć oczami głównego bohatera, Magika. Tajemnica jego śmierci zostaje nam przekazana właściwie bez słów, poza scenariuszem, kilkoma obrazami, które się pozornie nie łączą.

Audycję prowadziła Anna Fuksiewicz.
usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni