Kultura

Rozpoczął się 66. festiwal filmowy w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 21:57
O Złotą Palmę walczyć będzie 20 filmów. W głównym konkursie pokazany zostanie m.in. nowy film Romana Polańskiego "Venus in fur" ("Wenus w futrze").
Audio
  • Rozpoczął się 66. festiwal filmowy w Cannes. Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
66. festiwal filmowy w Cannes
66. festiwal filmowy w CannesFoto: PAP/EPA/Archiwum/IAN LANGSDON

Nowy film Polańskiego to adaptacja sztuki Davida Ivesa. Głównym bohaterem filmu jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Żadna aktorka nie spełnia jego wymagań i kiedy zrezygnowany Thomas już chce dać za wygraną, do teatru wbiega Vanda, prawdziwy huragan nieobliczalnej i erotycznej energii. Na festiwalu film będzie pokazany 25 maja.
"Venus in Fur" będzie konkurować o Złotą Palmę m.in. z filmami braci Coen, Stevena Soderbergha i Nicolasa Windinga Refna. Jury konkursu głównego w tym roku jest wyjątkowo gwiazdorskie. Zasiadają w nim m.in.: Steven Spielberg (przewodniczący), aktorka Nicole Kidman, urodzony na Tajwanie reżyser Ang Lee, rumuński reżyser Cristian Mungiu i aktor Christoph Waltz.
W sumie na Lazurowym Wybrzeżu zaprezentowane będą cztery nowe filmy zrealizowane przez Polaków lub z ich udziałem; oprócz komedii erotycznej Polańskiego będą to: "Kongres" Ariego Folmana, "Danse Macabre" Małgorzaty Rżanek i "Olena" Elżbiety Benkowskiej.
"Kongres" będzie filmem otwarcia w festiwalowej sekcji Quinzaine des Realisateurs (Directors' Fortnight). Pokazy tego filmu w Cannes zaplanowano na 16, 17 i 18 maja. Scenariusz filmu "Kongres" powstał na podstawie utworu Stanisława Lema "Kongres futurologiczny" - zwraca uwagę PISF.
Z kolei "Olena" Elżbiety Benkowskiej, film fabularny, pokazana będzie w Cannes w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Film został zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Opowiada historię pary młodych Ukraińców, Oleny i Dimy, podróżujących przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną im portfel. Podczas bójki z Dimą złodziej wyrzuca paszport na tory. Bohaterowie muszą go znaleźć, zanim odpłynie prom.
"Danse Macabre" w reżyserii Małgorzaty Rżanek, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, to film animowany. Zostanie pokazany w sekcji Cinefondation. "Danse Macabre" to rytmicznie hipnotyzująca refleksja o śmierci, która pewnego dnia nieuchronnie zaprosi każdego z nas do ostatecznego tańca - tak film opisuje PISF.
Polskim akcentem festiwalu będzie również prezentacja w ramach canneńskich Pokazów Specjalnych filmu dokumentalnego "Weekend of a Champion", zrealizowanego w 1971 roku przez Romana Polańskiego.
Festiwal potrwa do 26 maja.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

''

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Almodovar czy film almodovaropodobny?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 21:00
- Na tym polega siła Almodovara, że potrafi tak odwrócić znaczenie, tak unieważnić właściwy sens tego, co pokazuje, że doprowadza na ekranie do absurdu to, co w rzeczywistości może być niesmaczne, drastyczne. Ale... - mówi o "Przelotnych kochankach" Michał Montowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki Gatsby: amerykański Hamlet czy wielki pozer?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 17:40
- Leonardo DiCaprio jest fenomenalny. Ze względu na jego rolę, na to co wprowadza do postaci Gatsbiego, ten film naprawdę warto zobaczyć - mówi krytyk filmowy Karolina Pasternak w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Gliński nakręci film według „Kamieni na szaniec”

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 14:32
W sierpniu ruszają zdjęcia do filmowej adaptacji „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Reżyserem obrazu będzie Robert Gliński.
rozwiń zwiń