Kultura

Zdjęcia do filmu "Kamienie na szaniec" w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 15:33
Sceny przygotowań do akcji pod Arsenałem realizowali w Lublinie twórcy filmu "Kamienie na szaniec". Lubelskie Stare Miasto odtwarza w obrazie realia okupacyjnej Warszawy. Zdjęcia potrwają tu do końca tygodnia.
Zdjęcia do filmu Kamienie na szaniec w Lublinie
Foto: Glow Images/East News

-Lublin bardzo dobrze się sprawdza, jako plan dla tego filmu, ponieważ tkanka miasta jest autentyczna, prawdziwa. Tu są kamienice, gdzie coś odpada, mur, tynki. To dla filmu jest fantastyczne, że jest prawda w tych kamienicach, tych uliczkach- powiedział reżyser Robert Gliński podczas briefingu na planie filmu.

-Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, że Lublin zagra w filmie "Kamienie na szaniec", i że zagra Warszawę. Przez to, że nasze piękne Stare Miasto, nie zostało zniszczone, to dzisiaj stanowi doskonałe zaplecze do działań ekip filmowych. Wiele filmów powstawało w Lublinie w ostatnich latach- dodała wiceprezydent Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

 

Zdjęcia do ekranizacji książki Aleksandra Kamińskiego rozpoczęły się w Lublinie w poniedziałek i potrwają do końca tygodnia. Na Placu Rybnym zbudowana została atrapa fragmentu warszawskiego Arsenału. Po placu i sąsiednich ulicach Starego Miasta jeżdżą stare ciężarówki i wozy konne. Można spotkać tu aktorów i statystów przebranych w niemieckie mundury z okresu II wojny światowej albo ucharakteryzowanych na osoby z ranami postrzałowymi.
Filmowcy kręcili już sceny przygotowań do bojowej akcji pod Arsenałem, w której harcerze z Szarych Szeregów zaatakowali niemiecki samochód-więźniarkę i uwolnili przewożonego w niej swojego kolegę "Rudego" oraz innych więźniów.
W scenie będą wykorzystane efekty pirotechniczne. -Będzie się palić więźniarka, zaatakowana spod Arsenału butelkami zapalającymi, wyskoczą z więźniarki Niemcy, będą strzelać do chłopaków. Na koniec będzie jeszcze duży wybuch, gdzie „Alek”, postać ważna w „Kamieniach na szaniec”, rzuca granat i ten granat powoduje, że paru Niemców wylatuje w powietrze- opowiadał Gliński.
Lublin pozostanie tłem do wielu innych scen, które rozgrywają się w miejskich plenerach. Jedną z nich może być przejazd więźniarki transportującej więźniów między siedzibą gestapo na Szucha a więzieniem na Pawiaku.
-Już kończymy ten film, to jest ostatni etap, jeszcze potem kilka dni w Warszawie i będą zdjęcia skończone. Jestem zadowolony, coś już się nakręciło, materiał jest wyrazisty- ocenił Gliński.
Marcel Sabat absolwent łódzkiej filmówki, grający rolę "Zośki", jednego z głównych bohaterów filmu, powiedział, że to dla niego ciężkie zadanie. -Ten scenariusz jest wymagający i reżyser jest wymagający- powiedział.
-Ciężko jest mi sobie wyobrazić takie okoliczności, młodzi ludzie przedstawieni w obliczu tego, co się wtedy działo. To nie jest taka prosta odpowiedź, że jakby coś teraz się stało, to wyjdziemy z bronią i będziemy walczyć. A w pierwszym etapie tego filmu to są młodzi ludzie, uśmiechnięci, pełni poczucia humoru - dodał Sabat.
Producentem filmu "Kamienie na szaniec" jest firma Monolith Films, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a w roli "Rudego" zobaczymy Tomasza Zięteka. Premierę filmu zaplanowano na marzec przyszłego roku.
PAP/ml

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Baczyński wciąż jest najpopularniejszym polskim poetą

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 12:30
To film poetycko-biograficzny, wychodzący poza gatunkową klasyfikację. "Baczyński" to eksperyment. Linię narracyjną stanowi kilkanaście wierszy artysty w wykonaniu slamerów, czyli młodych poetów - opowiada Stanisław Szymański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kongres" - Lem broni jawności zła

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 19:00
- Stanisław Lem bardzo podejrzliwie traktował próby ukrycia prawdziwej natury człowieka - mówił w Dwójce prof. Maciej Michalski. O opowiadaniu pisarza i jego filmowej adaptacji Ariego Folmana opowiadał także Wojciech Orliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Lublinie kręcą zdjęcia do filmu "Kamienie na szaniec"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 12:50
Na Starym Mieście w Lublinie rozpoczynają się zdjęcia do filmu "Kamienie na szaniec". To będą najważniejsze ujęcia - między innymi scena odbicia z rąk gestapo harcmistrza Jana Bytnara, oraz 20 innych więźniów.
rozwiń zwiń