Kultura

Kino, które nie potrzebuje słów!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 16:00
Filmy z udziałem legendarnej Poli Negri, nieme projekcje z Niemiec, Japonii i Australii - to wybrane atrakcje 9. Święta Kina Niemego, które trwa w warszawskim Iluzjonie.
Audio
  • Joanna Sławińska o Święcie Kina Niemego w Iluzjonie

W tym roku program poświęcony jest głównie kinu niemieckiemu, przede wszystkim za sprawą mini-przeglądu wybranych filmów  Friedricha Wilhelma Murnaua, organizowanego w przypadającą w marcu 80. rocznicę śmierci wielkiego klasyka kina. Widzowie obejrzą zrekonstruowaną i zremasteryzowaną kopię słynnego "Nosferatu", pozyskaną z Fundacji Murnaua. Projekcji towarzyszyła będzie muzyka zespołu daCamera, którą specjalnie do tego filmu skomponował Rafała Rozmusa.

W programie znalazły się także dwa filmy z udziałem legendarnej Poli Negri - odnaleziony w Wielkiej Brytanii "Żółty paszport" zrealizowany przez Victora Jansona i Eugena Illesa w 1917 roku w plenerach Warszawy, a także "Bestia" - jedyny zachowany polski film z udziałem przyszłej gwiazdy kina.

Pod wspólnym hasłem "Daleko od Europy" zaprezentowane zostaną filmy nieme odległych, nie tylko geograficznie, kinematografii - Japonii i Australii. Dobrą zabawę zapewni zestaw klasycznych burlesek Bustera Keatona nieodmiennie bawiących kolejne pokolenia kinomanów, zilustrowanych muzycznie na żywo przez pięciu didżejów

9. Święto Niemego Kina potrwa do 17 kwietnia 2011 roku . Projekcje odbywają się w tymczasowej siedzibie kina Iluzjon Filmoteki Narodowej (Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213).

Aby dowiedzieć się więcej wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Stuhr: Nie wziąłem udziału we wrednym filmie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 10:00
Znany aktor, który w filmie "Habemus papam" wciela się w postać rzecznika prasowego Watykanu przyznaje, że nie rozumie dlaczego jest krytykowany za udział w najnowszym filmie Nanniego Morettiego.
rozwiń zwiń