Kultura

"Wszystko jest poezją"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2007 10:03
Zapomniany wśród szerszego grona czytelników, ale nadal tkwiący gdzieś w pamięci, poeta pierwszej części PRLu, który dał się poznać jako człowiek nie mieszczący się w ramach tamtych czasów. Tragiczna śmierć Edwarda Stachury podtrzymała legendę trwającą do dzisiaj.

Edward Stachura (ur. 18.08.1937, zm. 24.06.1979) urodził się we Francji, w rodzinie polskich emigrantów. Jego rodzice postanowili wrócić do ojczyzny, gdy przyszły poeta miał niespełna 11 lat. Młody Stachura wdrapywał się po kolei po kolejnych szczebelkach kariery zawodowej. Najpierw podstawówka, ogólniak, w końcu studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył romanistykę.  Czy te studia miały wpływ na jego twórczość? Na pewno kierunek studiów związany był z wczesnym dzieciństwem.

Często postrzega się Edwarda Stachurę jako poetę młodego, zbuntowanego, poetę czasu hipisów, narodzin rock and rolla. Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte jawią się często ludziom jako czasy buntu przeciwko ówczesnym normom moralnym. Jaki wpływ na twórczość poety miały grupy poetyckie do których należał?

POSŁUCHAJ Marek Gumkowski opowiada o tym jaki wpływ miała na Stachure otoczenie.mp3 (1,6 MB)

Uniwersalizm poetycki wyznawany przez Stachurę ukształtował się także przez liczne podróże poety. Pomimo dużych w tamtych czasach ograniczeniom w podróżowaniu Stachura zwiedził kilka kontynentów i kilkanaście krajów.

POSŁUCHAJ  Michał Montowski i Anna Chodakowska rozmawiają o podróżach poety.mp3 (683,92 KB)

Czym jest poezja? Takie pytanie w dużej części wypełniało życie Edwarda Stachury. Filozofia twórcy opierała się na zdaniu, że „wszystko jest poezją”. Inne spojrzenie na świat, odczuwanie świata w tym momencie to, według Anny Chodakowskiej, gościa Sezonu na Dwójkę, podstawa poezji Stachury. Nie wszyscy jednak goście zgadzali się z tym stwierdzeniem…

POSŁUCHAJ Czym jest poezja według Stachury.mp3 (2,09 MB)

Edward Stachura zginął na kilkanaście dni przed swoimi 42 urodzinami, kilka miesięcy po pierwszej próbie samobójczej. Czy pozostawił coś trwalszego po sobie niż pomnik ze spiżu, jak pisał Horacy? O tym zdecydują pewnie przyszłe pokolenia czytelników decydując się lub nie na jego lirykę.

POSŁUCHAJ audycji Michała Montowskiego poświęconej twórczości Edwarda Stachury, w której uczestniczą: dr. Marek Gumkowski i Anna Chodakowska, Sezon na Dwójkę, Program Drugi Polskiego Radia, 26.11.2007 (21,86 MB)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

20/21 maja, 2.00-4.00

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2007 02:00
Nowa płyta Sławomira Zygmunta.
rozwiń zwiń