Kultura

Miłosz będzie miał swój rok!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 13:37
Sejm przyjął w piątek uchwałę o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

Przygotowana przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu uchwała o Roku Miłosza była na forum Sejmu szeroko dyskutowana. Pojawili się posłowie, którzy  zarzucili twórczości Miłosza „antypolskie” akcenty.  Ostatecznie jednak spośród 402 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu, 362 było za przyjęciem uchwały, 12 - przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdojewski jest bardzo zadowolony z decyzji posłów. Bogdan Zdrojewski powiedział, że Czesław Miłosz to myśliciel, autor wielu książek, z których uczymy się też jak myśleć. -Są to rzeczy, które z mojego punktu widzenia w kulturze narodowej odgrywają ogromną rolę, a do tego literacka nagroda Nobel, która jest promocją całej polskiej literatury- podkreśla minister. Bogdan Zdrojewski dodaje, że Czesław Miłosz fenomenalnie nadaje się na patrona polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jako osoba, która swoją aktywnością i twórczością budowała pomosty pomiędzy krajami. -Nie było w tej postaci ani skraweczka jakiegokolwiek szowinizmu, co najwyżej taki dobry krytycyzm. Patrząc na to jaką rolę Polska w chwili obecnej wypełnia próbując budować ten most pomiędzy Europą Zachodnia a Wschodem, wydaje mi się, że Czesław Miłosz jest idealną osobą, aby temu przedsięwzięciu patronować - argumentuje minister Zdrojewski.

Dyrektor Biblioteki Narodowej, doktor Tomasz Makowski podkreśla, że Czesław Miłosz to wielka postać polskiej literatury. -Rolą pisarza jest pobudzanie naszej wyobraźni i tego wszystkiego, co nie jest oczywiste - powiedział Makowski. -Czesław Miłosz należał do najlepszej kategorii myślicieli, którzy nie zawsze mówili to, co wszystkim się podobało. Zarówno „Zniewolony umysł”, który cały czas kształtuje nasze krytyczne rozumienie świata, jak i wszystkie następne książki taką rolę pełnią  - powiedział  doktor Makowski.

100. rocznica urodzin poety została wpisana do kalendarium rocznic obchodzonych przez UNESCO. Rok Miłosza świętowany ma być nie tylko w Polsce i na Litwie, ale też na w USA, we Francji, w Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rzeki mogą wystąpić z brzegów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 19:01
Czeski Instytut Hydrometeorologiczny wydał kolejne ostrzeżenie powodziowe.
rozwiń zwiń