Kultura

Wygraj korespondencję Dąbrowskiej ze Stempowskim - KONKURS!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 14:15
- "Te listy to najlepsza literatura. Kiedyś wydane - będą stanowiły ważkie dzieło literatury polskiej" - pisała Maria Dąbrowska.

Trzytomowa edycja listów pisarki i eseisty Jerzego Stempowskiego właśnie trafia do księgarń. Mamy dla Państwa egzemplarze tej książki. Zapraszamy do udziału w naszym konkursie.

-Poprzedzona rzetelną kwerendą w archiwach polskich, szwajcarskich i francuskich, edycja niniejsza obejmuje całość znanej dziś korespondencji Dąbrowskiej i Stempowskiego. Listy są prawdziwymi arcydziełami i stanowią jedno z najważniejszych świadectw losów, myśli i postaw inteligencji polskiej w powojennej, podzielonej Europie - piszą wydawcy książki.

Częstym tematem listów jest sytuacja w Polsce.

Doszczętne zbezczeszczenie słowa

-Mówię więc i "piszę doraźnie" tylko z rzadka, zachowując milczenie, gdy nie mogę "mówić" jak bym chciała. Na razie istnieje jeszcze swoboda milczenia, które bywa czasami mową ludzi godnych. Prawdę jednak mówiąc, choć "kipię" od tematów, nabrałam dziwnego wstrętu do wyrażania słów dla ich wyrażania. Słowo zdaje mi się doszczętnie zbezczeszczone i niekiedy odczuwam jakby potrzebę jakichś sakralnych obrzędów, które by je na nowo poświęciły do użytku ludzkości - pisała Dąbrowska w grudniu 1946 roku.

Okładka
Okładka II tomu Listów (fot: materiały wydawnictwa)

 Spostrzeżenia z punktu widzenia emigranta

-Wielu wyobraża sobie, że w kraju powstał rodzaj przepaści dzielącej czasy obecne od przedwojennych, i rezygnuje z próby zrozumienia życia bieżącego. Mnie osobiście wszystkie książki, jakie otrzymałem z kraju, mówią raczej o ciągłości życia i pracy, zupełnie zrozumiałej zresztą tak długo, jak jest dziełem tego samego pokolenia. Przepaść czasu i wypadków dzieli znacznie więcej zapewne przedwojenne i obecne życie emigrantów i ich obraz życia w kraju jest być może tylko projekcją ich własnego rozdwojenia - pisał w styczniu 1954 roku.

"Te listy to najlepsza literatura. Kiedyś wydane - będą stanowiły ważkie dzieło literatury polskiej" - zapisała Dąbrowska w "Dziennikach". Ze Stempowskim korespondowali do śmierci pisarki w 1965 roku. Jerzy Stempowski zmarł cztery lata później.

Książka ukazała się nakładem Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską oraz Biblioteki "Więzi".

KONKURS
Jeżeli chcieliby Państwo wygrać listy Marii Dąbrowskiej  z Jerzym Stempowskim proszę odpowiedzieć na pytanie:

Jak brzmi tytuł książki, który uznaje się za debiut Marii Dąbrowskiej?

Prawidłowe odpowiedzi proszę wysłać do 25 listopada na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl 

Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Konwickiego widzenie świata

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:21
- Jest to głos pisarski, który każdego z nas musiał dotyczyć i zaczepić – taką prawdę uświadamiamy sobie, gdy czytamy książkę Jana Walca poświęconą twórczości autora "Kalendarza i klepsydry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z głowy o Dżerzim

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2010 14:00
Janusz Głowacki opowiadał w Dwójce o Nowym Jorku i o Jerzym Kosińskim, pisarzu, który sprzedał w Stanach miliony książek i popełnił samobójstwo.
rozwiń zwiń