Kultura

Droższe książki od majówki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 13:00
Z początkiem nowego miesiąca nasze rachunki w księgarniach wzrosną o 5 procent.
Audio
  • Co zmieni 5 procentowy VAT na książki? Wyjaśnia dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden

Mimo tego, że w ubiegłym roku blisko 56 procent Polaków nie przeczytało żadnej książki, nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie czytelnictwo w naszym kraju wzrośnie. Już wiadomo, że w tym roku nie odbędą się, organizowane nieprzerwanie od 56 lat, Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Z końcem kwietnia natomiast zacznie obowiązywać 5-procentowy VAT na wszystkie książki wydane przed 31 grudnia 2010 (kończy się bowiem czteromiesięczny okres przejściowy, po wprowadzeniu 1 stycznia 2011 roku podatku VAT na książki).

Dyrektor Polskiego Instytutu Książki Grzegorz Gauden wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem, że wydłużenie wprowadzenia 5-procentowego podatku VAT miało pomóc głównie małym wydawcom, których sytuacja finansowa i tak zazwyczaj jest trudna, w przygotowaniu się do wprowadzonych zmian.  - Wyższy VAT może tylko pogorszyć ich sytuację, dlatego Polska Izba Książki zamierza zwrócić się jeszcze do ministra finansów o jednoznaczną interpretację prawa, które pozwoli małym wydawcom na korzystanie z wygodnych dla nich form rozliczania się - zapowiada Grzegorz Gauden.

Dyrektor Polskiego  Instytutu Książki  zapowiada także, że pojawienie się podatku na książki obciąży także klientów.

Aby dowiedzieć się więcej, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie w tym roku nie odbęda się

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 17:01
Targi odbywały się nieprzerwalnie od 56 lat. Od 1958 roku miały swoją stałą siedzibę w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń