Kultura

Wybierz Dwójkę!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2009 17:50
W specjalnym wydaniu „Wybieram Dwójkę” goście Hanny Marii Gizy mówili o tym, czym dla nich i dla kultury w ogóle jest Program Drugi Polskiego Radia.

Tytuł audycji „Wybieram Dwójkę” nabrał we wtorek wyjątkowego znaczenia. Program Drugi Polskiego Radia znalazł się bowiem w sytuacji, która zmusiła zespół do podjęcia akcji protestu przeciw drastycznemu spadkowi finansowania jego misji.

W studiu Programu Polskiego Radia gościli: prof. Maria Poprzęcka, prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Jan Kieniewicz, historyk z instytutu Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales UW i  Stanisław Leszczyński, wicedyrektor narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Ze studiem łączyła się także prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN  oraz Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Dla prof. Marii Poprzęckiej Dwójka to „towarzysz życia”. Prof. Maria Poprzęcka przypomniała, że już po raz trzeci występuje w obronie programu II Polskiego Radia. Podkreśliła wyjątkowość tej stacji. „Chce wierzyć, że nie żyjemy w dyktaturze ciemniaków” mówiła prof. Poprzęcka. Dodała też, że ma nadzieję, że obecna sytuacja to wynik niesprawności legislacyjnej i politycznej, a nie efekt złej woli.

Dla prof. Magdaleny Fikus Dwójka jest niezastąpionym źródłem muzyki poważnej. Do Dwójki przyciąga ją także słowo, które tworzy teatr wyobraźni. „Tego programu nie wolno zamknąć, zniszczyć, zubożyć” – mówiła prof. Fikus.

„To, co najlepsi oferują wszystkim”

 

Prof. Jan Kieniewicz uważa, że Dwójka jest produkcją elitarną a wszystko, co elitarne jest niszczone. Zdaniem profesora należy to odrzucić i powiedzieć, że antena Programu Drugiego należy się narodowi. Nie dlatego, że płacimy abonament, ale dlatego, że jesteśmy narodem i mamy za sobą dziedzictwo, które obiecywaliśmy chronić. „Wszyscy mamy obowiązek  stawać w obronie wartości podstawowej – Rzeczypospolitej. To jest przestępstwo wobec kultury narodowej. Dostęp do elitarnych wartości musi stawać się powszechniejszy” – mówił prof. Kieniewicz. Tymczasem – jak zauważa profesor -  kultura wyższa uznawana jest za wykluczającą . Nie można być mądrzejszym i bardziej kulturalnym. To niepoprawne.
Zdaniem profesora kultura wysoko jest dla wszystkich, bez względu na wykształcenie.

„Chronić przed barbarzyństwem”

Zdaniem Stanisława Leszczyńskiego obcowanie z antyestetyzmem zabija wrażliwość na walor dźwięku. Jedną z niewielu oaz jest radiofonia prowadzona w taki sposób jak Program Drugi, który odwołuje się do najbardziej podstawowych jakości estetyki w przestrzeni dźwięku. „Elitarność Dwójki jest siłą broniącą przed barbarzyństwem. Jednak elitarność zaczyna być kategorią marginesu społecznego” uważa Stanisław Leszczyński.

W zalewie komercjalizacji niewiele jest miejsc, gdzie słowo coś znaczy. Pewna powaga myślenia o sztuce jest bardzo istotna. Dlatego Program Drugi to ważne miejsce, jeden z ostatnich bastionów myśli ludzkiej – uważa Mariusz Treliński. Dla dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego Opery Narodowej w kulturze nastąpił przesyt myślenia komercyjnego i kultura wysoka jest dobrem bardzo pożądanym.

 

Posłuchaj całej rozmowy


 Zobacz także: Radio to myślenie

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kultura w zagrożeniu!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2009 09:52
rozwiń zwiń