Kultura

Jestem improwizatorem

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 07:43
Od 1 kwietnia dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Wojciech Krukowski przestał pełnić tę funkcję.

Od 1 kwietnia dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Wojciech Krukowski przestał pełnić tę funkcję. Po 20 latach kierowania Zamkiem Ujazdowskim udał się na zasłużoną emeryturę, na której zajmie się m.in. ogródkiem.

Jesienią 2009 roku Wojciech Krukowski złożył rezygnację na ręce ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Minister Kultury odznaczając w środę (31 marca) Wojciecha Krukowskiego medalem Gloria Artis dla zasłużonych kulturze, obiecał, że jeszcze w kwietniu zostanie rozpisany konkurs na nowego dyrektora. Do momentu jego wybrania, p.o. dyrektora będzie Henryk Gac, który do tej pory pracował na stanowisku dyrektora ds. realizacji programu CSW.

1 kwietnia to w życiorysie Wojciecha Krukowskiego data symboliczna. Jak sam przyznaje, właśnie 1 kwietnia zaczynało się wiele ważnych rzeczy w jego życiu.


Rok 1990 to początek CSW w obecnym kształcie. Wojciech Krukowski przyznaje, że dyrektorem został przypadkiem. Najważniejszym jego zajęciem w tamtym czasie było Akademia Ruchu.



W 1973 roku Wojciech Krukowski powołał Akademię Ruchu. Zanim został dyrektorem, był przede wszystkim artystą. Część z metod działania w Akademii Ruchu przeniósł do CSW. O sobie mówi, że jest przede wszystkim improwizatorem. A improwizować często musiał i w dziedzinie finansów, walczyć z poczuciem bezsilności, związanym z ubieganiem się o pieniądze, potrzebne na działalność instytucji.



Zapytany o plany na swą najbliższą przyszłość dyrektor CSW odpowiedział, że poświęci się pracy w ogrodzie i w Akademii Ruchu. "Do pracy z Akademią podejdę z werwą, bo znam już miarę proporcji, w jakich należy sztukę uprawiać, nic mnie nie goni, nie muszę ubiegać się o żadną pozycję. To jest bardzo ciekawa i rzadka sytuacja, w której artysta nie działa pod presją potrzeby ekspozycji, ale rozmawia sam ze sobą. To dobra obietnica dla mnie i grupy, z którą pracuję od 35 lat" - powiedział Krukowski.



Minister kultury, Bogdan Zdrojewski tymi słowami podsumował lata pracy Wojciecha Krukowskiego: "Wszyscy jesteśmy dumni z osiągnięć naszych artystów w Polsce i poza granicami naszego kraju. Wiemy jednak, że muszą istnieć też +dobre adresy+ (...), które powodują, iż o sukcesy artystyczne jest łatwiej. Takie miejsca potrzebują tak dobrych gospodarzy jakim przez te lata był dla CSW Wojciech Krukowski".

Minister poinformował też Krukowskiego, że we wtorek podpisał dokument o przyznaniu Centrum dodatkowych funduszy, które mają być przeznaczone na renowację elewacji budynku Zamku Ujazdowskiego, w którym mieści się CSW. "W tym roku będzie to minimum 700 tysięcy na rozpoczęcie prac renowacyjnych elewacji Zamku (...). Pieniądze pochodzą z budżetu resortu. Całość prac, razem z konserwacją, ma kosztować ok. 2,5 mln zł".

W trakcie 20 lat pełnienia funkcji dyrektora przez Krukowskiego w CSW zorganizowano ponad 1000 wystaw; w funkcjonującym w Zamku Ujazdowskim Kinie.Lab. zorganizowano ok. 4 tys. seansów, wydano 781 publikacji - książek, katalogów, folderów. CSW odwiedziło w tych latach ponad 2 mln 320 tys. gości.




www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sztuka Akcji w CSW

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2008 09:55
Po raz 15 Centrum Sztuki Współczesnej w Zameku Ujazdowskim w Warszawie organizuje interdyscyplinarny festiwal „Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji Rozdroże 2008”. Podczas tegorocznej edycji festiwalowa publiczność będzie mogła zapoznać się z twórczością cenionych w Europie, lecz nieznanych dotąd w Polsce artystów z Francji.
rozwiń zwiń