Kultura

Hendrix i Haendel - współlokatorzy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 13:00
Niemiecki kompozytor mieszkał w tym samym londyńskim domu, co legendarny gitarzysta, ale 200 lat wcześniej.
Audio

W londyńskim Muzeum Domu Haendla trwa wystawa "Hendrix w Wielkiej Brytanii". Wśród eksponatów jest gitara artysty, rękopisy jego piosenek i jego znak rozpoznawczy - czarny kapelusz. Wystawę zorganizowano z okazji 40. rocznicy śmierci artysty.

Na czas wystawy pracownicy muzeum zlikwidowali swoje biuro. W tych samych pomieszczeniach mieszkał bowiem w latach 70-tych Hendrix. Mieszkanie cieszy się szczególnym zainteresowaniem miłośników jego muzyki. Mieści się ono na tym samym piętrze, co mieszkanie kompozytora Fryderyka Haendla, który tworzył w tym domu dwieście lat wcześniej.

Mieszkanie jest bardzo małe. Jimi Hendrix zajmował jeden pokój, drugi wykorzystywał na magazyn. Na podłodze leży czerwona wykładzina. Zdjęcia na ścianach wyjaśniają, w którym miejscu stały poszczególne meble.

Podobno, kiedy Hendrix dowiedział się, że kiedyś w tym miejscu mieszkał Haendel, natychmiast wykupił z pobliskiego sklepu płytowego wszystkie nagrania niemieckiego kompozytora.

- Obaj byli wybitni i obaj przyjechali do Londynu rozwijać międzynarodową karierę - pisali we wspomnieniach przyjaciele Hendrixa.

Amerykanie, z którymi na wystawie rozmawiało Polskie Radio, jako mali chłopcy widzieli koncert Hendrixa na Hawajach. Wspominają, że muzyk był na scenie podekscytowany, przyjazny i dowcipny, a jego gra na gitarze unikatowa.

Dom Jimiego Hendrixa i Fryderyka Haendla w Londynie:

/

                                                                                                       (źr.wikipedia)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Niepublikowane kawałki Hendrixa już w sklepach!

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 10:16
Prawdziwa gratka dla miłośników Jimiego Hendrixa. We wtorek ukazała się płyta z niepublikowanymi dotąd utworami mistrza gitary. Na krążku "Valleys Of Neptune" jest aż 12 niewydanych dotąd utworów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Design z powietrza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 16:06
Przy pomocy robotów i laserów polski projektant Oskar Zięta przygotował pracę na London Design Festiwal. Można ją oglądać na dziedzińcu Muzeum Viktorii i Alberta.
rozwiń zwiń