X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Jurkiewicz artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 09:09
Ubiera się na czerwono i niebiesko. Pasjonuje się astronomią. Hodował japońskie myszki i chomiki. Tworzył obrazy. W tym roku Zdzisław Jurkiewicz obchodzi 80. urodziny.
Audio
  • O sztuce Zdzisława Jurkiewicza opowiada Magdalena Szafkowska - Poranek Dwójki

Z tej okazji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przygotowano specjalną retrospektywną ekspozycję prac tego artysty. A należy wspomnieć, że jest to artysta wyjątkowy, osobowość sztuki.

- Przede wszystkim jest to architekt, choć nigdy nie projektował, w takim sensie, w jakim dziś rozumiemy prace architekta. Niemniej jednak w jego sztuce architektura się przewijała - mówi Magdalena Szafkowska, kuratorka wystawy.

Karierę artystyczną zaczął bardzo wcześnie już jako dziecko wspólnie z ojcem kopiowali znane obrazy. Następnie przyszedł czas na realizm w jego malarstwie. W tym stylu wykonany jest portrety Krzysztofa Komedy i Kazimierza Radowicza. - Później przyszedł czas na obrazy nieprzedstawiające, nazywamy to informelem, takim niegeometrycznym, abstrakcyjnym - wyjaśnia kuratorka. - Były to obrazy, które pokazywały jakby obraz pod mikroskopem. To były jakby mikroorganizmy. Posłuchaj: O sztuce Zdzisława Jurkiewicza opowiada Magdalena Szafkowska - Poranek Dwójki.

Interesuje się astronomią, hoduje egzotyczne kwiaty i wymyśla "przedmioty niemożliwe", jednak przede wszystkim jest wybitnym artystą, który zawsze wyprzedzał istniejące w sztuce trendy i kierunki.

Wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazuje pierwsze prace metaforyczne, cykle "Agresji" i "Inwazji", sztukę geometryczną i konceptualne realizacje przestrzenne.

Jak pisze we wstępie katalogu wystawy kuratorka Magdalena Szafkowska, Jurkiewicza nie można utożsamiać z jednym stylem, sam artysta unika zaszufladkowania. "To artysta totalny", dochodzący własnych granic i przekraczający je, artysta pasjonujący się matematyką, kosmologią, muzyką jazzową, poezją, hodowlą niezwykłych roślin i małych zwierzątek.

W wieku 13 lat zbudował swój pierwszy teleskop, natomiast w ramach pracy dyplomowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprojektował obserwatorium astronomiczne.

Sztuka i myszki

Eksperymentował ze światłem, próbując przy jego pomocy ingerować w kształt dzieła (budował z płyty pilśniowej bryły, pomiędzy nimi i wewnątrz umieszczał pulsujące niebieskie i czerwone światło). Pod koniec lat 70. obrazy przestały mu wystarczać, powrócił więc do swoich przyrodniczych pasji - budował piramidy, do których prowadziły labirynty dla japońskich tańczących myszek, dom dla chomika, który wychodził z niego przez wykonany z papierowej, skręconej rurki "komin". Po pewnym czasie artysta zrezygnował z hodowli zwierząt, zajął się roślinami. Konstruował przyrządy do podlewania, ze znalezionych w "cudownych śmietnikach" rekwizytów.

Eksponaty pochodzą przede wszystkim z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zbiorów prywatnych artysty oraz z Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi i „Galerii 72” Muzeum Chełmskiego w Chełmie. Wystawie będzie towarzyszył monograficzny katalog zawierający pełne podsumowanie działalności artystycznej i teoretycznej Zdzisława Jurkiewicza.

Wystawa trwa od 27 czerwca do 25 września 2011. Kuratorką ekspozycji jest Magdalena Szafkowska.

(pj/mat.pras./Poranek Dwójki)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z muzealnej szuflady

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 13:31
Kilkaset szuflad, które niejedno widziały, znalazło się na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krytyka muzyczna 2.0

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 13:50
Nowy program Departamentu Muzyki IMiT, wystawa we Wrocławiu oraz archiwum Krzysztofa Komedy.
rozwiń zwiń