X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
AudioKurator wystawy Mariusz Hermansdorfer postanowił pokazać publiczności wszystkie prace Jerzego Tchórzewskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a jest to największa kolekcja prac tego malarza w naszym kraju.

43 obrazy pokazują drogę twórczą artysty. Najwcześniejsza z prezentowanych prac pochodzi z 1949 roku, jeszcze studenckich czasów Tchórzewskiego. Młody artysta tworzył bajkowe krainy nawiązywał do tradycji romantycznej, później do surrealizmu i symbolizmu. Kolejne prace z lat 50-tych to pogłębianie i rozwijanie przyjętego założenia, z tym artysta z subtelnego liryka oczarowanego pięknem rajskich ogrodów staje się twórcą ekspresyjnym, który z ognia, wody, kamienia i ziemi formuje nowe byty - piszą organizatorzy wystawy.Lata 60-te przynoszą kolejne zmiany – malowane przez artystę figury zaczynają zlewać się z tłem: chropowata struktura zalewa wówczas całą powierzchnię płótna, wypełnia kontury kształtów.

Prace powstające na przełomie lat 70-tych i 80-tych są coraz bardziej monumentalne, składają się z wielu części. „Golgota” z 1985 roku, największy obraz Tchórzewskiego – skalą dorównuje średniowiecznym pentaptykom, a klimatem nawiązuje do romantycznych pejzaży. Jest w nim ta sama, co na początku, fascynacja tajemniczymi siłami przyrody, ten sam nastrój i ekspresja.

Ostatnie prace z lat osiemdziesiątych powstały pod wpływem dramatycznych przeżyć osobistych. Wystawie towarzyszy album poświęcony artyście wydany przez Wydawnictwo Bosz. Zawiera reprodukcje jego prac ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i kolekcji jego syna Krzysztofa Tchórzewskiego oraz teksty napisane przez przyjaciół malarza - między innymi Mariusza Hermansdorfera, Tadeusza Różewicza, Dorotę Folgę Januszewską – redaktorkę całego tomu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sztuka oparta na przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 13:36
Prace czeskich artystów, a zwłaszcza tych należących do generacji osób urodzonych w latach dwudziestych XX wieku, możemy w Polsce oglądać niezwykle rzadko. Warto więc zwrócić uwagę na wystawę „Współczesna sztuka czeska. Druga kolekcja Janiny Ojrzyńskiej”, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin i Duda-Gracz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2010 07:17
Gdańskie Muzeum Narodowe przygotowuje wystawę "Chopinowi" Dudy-Gracza. Złoży się na nią około 150 prac, które artysta stworzył z myślą o konkretnych utworach Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kradną malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 13:04
Około 30 obrazów, w tym dzieła autorstwa Pabla Picassa i Henriego Rousseau zostało ukradzionych z prywatnej kolekcji w prowansalskiej miejscowości La Cadiere-d'Azur, na południu Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieła Malarstwa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 20:09
"Muzeum Narodowe w Krakowie i Kolekcja Książąt Czartoryskich" - to jedne z najważniejszych polskich kolekcji malarstwa.
rozwiń zwiń