Kultura

Paryż: Wystawa prac Georgesa Braque'a

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 15:23
W Paryżu zainaugurowano wystawę prac Georgesa Braque'a. Jego dzieła można podziwiać do 6 stycznia w Grand Palais.
Audio
  • Wystawa prac Braque'a- korespondencja Marka Brzezińskiego (IAR)
Wystawa prac Georgesa Braquea w Grand Palais
Wystawa prac Georgesa Braque'a w Grand PalaisFoto: EPA/CHRISTOPHE KARABA

Po raz pierwszy od czterdziestu lat publiczność ma okazję podziwiać pracę twórcy, o którym mawiano, że jest "alter ego" Picassa. Paryż nadrabia tę artystyczną gafę wobec człowieka, który był współtwórcą kubizmu. Pod szklanym dachem Grand Palais pokazano 200 obrazów. Wiele z nich było wyśmiewanych przez Matisse'a ze względu na owe "małe kwadraciki", dzięki którym Braque szukał nowej formy wyrazu i kreślenia rzeczywistości. Z kolei tak doskonale rozumiał się w swych próbach z Picassem, że niektórych dzieł w ogóle nie podpisywali, bo płótna były efektem wspólnej pracy - część malował jeden, resztę drugi. -Byliśmy z Picassem jak alpiniści związani jedną liną- wspominał Braque. Perspektywa ograniczona do minimum, kompletny brak narracji, pejzaż sprowadzony do kilku form, a postać ludzka nie jest niczym więcej jak kilkoma bryłami w przestrzeni. Te zasady można odnaleźć na płótnach w Grand Palais, jak na namalowanym w 1918 roku obrazie "Muzykantka".
IAR/ml

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zuchwała kradzież w paryskim muzeum

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 12:26
Pięć obrazów o wartości 500 milionów euro - między innymi autorstwa Pabla Picassa i Henriego Matisse'a skradziono z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanim Picasso stał się Picassem

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 13:41
"Picasso przez Picassem” to nazwa wystawy, na której zgromadzono 52 najwcześniejsze prace hiszpańskiego malarza.Obejrzeć je można w Muzeum Picassa w Maladze, jego rodzinnym mieście.
rozwiń zwiń