Kultura

Być jak najbliżej Czechowa- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 12:46
Teksty Antona Czechowa doczekały się w Polsce już wielu przekładów na język teatralny. Kilkakrotnie wystawiane były „Trzy siostry”, „Iwanow” czy „Niedźwiedź”. Najbliższą premierę przygotowaną w Teatrze Polskim można uznać za nietypową, gdyż jej realizacji podjął się Wieniamin Filsztyński, który „Wujaszkiem Wanią” zajmuje się od dwudziestu pięciu lat. Uważany jest też za jednego z największych specjalistów od tzw. „metody Stanisławskiego”.

 

Przyjaźń Wieniamina Filsztyńskiego z polskim teatrem zaczęła się w 2005 r.  Właśnie wtedy rosyjski reżyser zaprezentował w stolicy swój spektakl dyplomowy. Rok później zaczął warsztaty ze studentami warszawskiej Akademii Teatralnej. Niemal wszyscy jego uczniowie bardzo cenią wykłady profesora. Wszystko za sprawą „systemu Stanisławskiego”, który pieczołowicie pielęgnuje. Myśl Konstantego Stanisławskiego dotyczącą pracy w teatrze syntetycznie oddają słowa: „Należy kochać Teatr w sobie a nie siebie w Teatrze". Twórca reżyserii teatralnej wymagał od aktorów, by poznali swoich bohaterów najbardziej, jak to jest tylko możliwe, by autentycznie wczuli się w jego przeżycia i doznania. Zgodnie z filozofią Stanisławskiego aktorzy muszą być także w każdej godzinie gotowi na odbieranie wszelkich bodźców z zewnątrz,  a co się z tym wiąże, muszą być gotowi do improwizacji. Wieniamin Filsztyński powiedział Polskiemu Radiu, że stara się być jak najbliżej tej metody. "Zależy mi na tym, by wszystko było tak proste, a jednocześnie tak trudne jak w życiu. Prawdziwość jest podstawą realizmu. Staram się tę metodę kontynuować"- dodał reżyser.

Mariusz Wojciechowski, któremu Wieniamin Filsztyński powierzył rolę tytułowego Wujaszka Wani, pracę z rosyjskim reżyserem ocenia jako wyjątkowo trudną. Stawiane są przed nami duże wymagania, nie mamy czasu na odpoczynek. Myślę, że praca nad moją postacią będzie trwała jeszcze długo, gdyż w taki skomplikowany sposób Czechow skonstruował swoich bohaterów. To dla mnie bardzo ważne spotkanie".
Katarzyna Stanisławska, której przypadła rola Soli dodaje, że dla niej jest to szczególny rodzaj współpracy. „Pan Wieniamin daje rzetelny pokłon Czechowowi. Jeżeli w tekście zaznaczone są mocne pauzy, to on mówi, że to jest już reżyseria. Nie ma tu nic wbrew tekstowi. To jest dla mnie bardzo ciekawe i nowe doświadczenie".
                                                                                                                                                                 

Fragment spektaklu i rozmowy z twórcami


Czechow osadził swoich bohaterów w konkretnej rzeczywistości rosyjskiej prowincji XIX stulecia z charakterystyczną dla tego okresu rodzajowością społeczną i psychologiczną. Jego bohaterowie nie są jednak pozbawieni cech uniwersalnych. Wszyscy pragną szczęścia, ale nie mogą go odnaleźć. W położonym na zapadłej prowincji dworze życie podporządkowane jest rytmowi codziennych obowiązków. Iwan, zwany Wujaszkiem Wanią, wraz z Sonią ciężko pracuje w majątku. Zarobione pieniądze przekazują profesorowi historii sztuki Sieriebriakowowi, wierząc, że umożliwi to wielkiemu intelektualiście możliwość prowadzenia pracy naukowej. Niespodziewana wizyta profesora z piękną Heleną zmienia cały porządek panujący we dworze. I choć z pozoru wizyta nic nie zmienia, cały dotychczasowy ład odejdzie w zapomnienie.                                               

Twórcy premierę spektaklu zaplanowali na 15 stycznia 2009.                                                

KONKURS

Dla naszych czytelników czekają podwójne zaproszenia na spektakle w dniach 18 i 25 stycznia.
Pytanie konkursowe brzmi: „Wujaszek Wania” to drugi tytuł jaki Czechow nadał dramatowi.  Jak brzmiał tytuł  pierowtny? 

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu, w treści odpowiedź, imię i nazwisko oraz wybrany termin spektaklu. Ze zwycięzcami konkursu skontaktujemy się drogą mailową.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zgodnie z duchem Camusa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 09:03
W Teatrze Polskim w Warszawie trwają ostatnie próby przed sobotnią (28.11) premierą "Dżumy" według powieśći Alberta Camusa, w reżyserii Marty Ogrodzińskiej. Zobacz relację wideo z próby i wygraj podwójne zaproszenie na spektakl!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czechow Glińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 09:53
Zapowiada się niezła gratka dla teatromanów. Po ponad 8 latach Agnieszka Glińska powraca do spektaklu, który wystawiała w Akademii Teatralnej jako dyplom studentów IV roku Wydziału Aktorskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr myślący wielkimi tekstami

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2010 07:00
Teatr Polski w Warszawie będzie "teatrem myślącym wielkimi tekstami", o poważnym repertuarze, a zarazem "pełnym energii i tolerancji", otwartym na inicjatywy aktorów - zapowiedział Andrzej Seweryn, który od września obejmie funkcję dyrektora tej placówki.
rozwiń zwiń