Kultura

Zgodnie z duchem Camusa

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 09:03
W Teatrze Polskim w Warszawie trwają ostatnie próby przed sobotnią (28.11) premierą "Dżumy" według powieśći Alberta Camusa, w reżyserii Marty Ogrodzińskiej. Zobacz relację wideo z próby i wygraj podwójne zaproszenie na spektakl!

Mocno uwspółcześniony - taki właśnie jest spektakl „Dulscy z.o.o” Marty Ogrodzińskiej, który od 2007 roku nie znika z repertuaru Teatru Polskiego. Teraz, ta sama reżyserka, zdecydowała się sięgnąć po tekst, który być może podobnie jak „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej kojarzy się nam z jedną, z niedokładnie przeczytanych i zapamiętanych lektur szkolnych. Ten tekst Marta Ogordzińska zdecydowała się potraktować inaczej, bo zgodnie z duchem Alberta Camusa. -Wydaje mi się, że wszystko co współczesne, jest w tym tekście zawarte. Camus jest bardzo współczesnym autorem, dlatego uznałam, że nie potrzebuje, żadnego dodatkowego sztafażu współczesności- wyjaśnia Marta Ogrodzińska.

 

 

Napisana po II wojnie światowej „Dżuma”  Alberta Camusa, przenosi nas do Oranu lat 40-tych XX wieku. W mieście zaczyna szerzyć się zaraza, czego pierwszym widzialnym potwierdzeniem, są wychodząca na powierzchnię ziemi szczury. Zdychające zwierzęta zaczynają wzbudzać niepokój mieszkańców. Rozwijające się choroby pochłaniają nowe ofiary. Ludzie zostają zamknięci w mieście. Każdy z nich przybiera inną postawę wobec rozprzestrzeniającej się zarazy. „Dżumę” Alberta Camusa można czytać na wielu poziomach i płaszczyznach. W sposób dosłowny, jako chorobę, która zaatakowała Oran. Jako żywioł, który w każdej chwili może spaść na społeczność ludzką. Jako symbol wojny, której sprawcą są ludzie. Czy jako zło, które tkwi w człowieku. Dla Marty Ogrodzińskiej kluczem do czytania powieści są słowa, które w luźnym tłumaczeniu sprowadzają się do stwierdzenie, że największym nieszczęściem człowieka jest nieumiejętność nazywania rzeczy po imieniu. - Materia, natura języka i sposób w jaki ludzie obudowują się przed innymi, zaciekawio najbardziej- dodaje Marta Ogrodzińska.

 

Fragmenty spektaklu i rozmowa z reżyserką
 

Premiera spektaklu odbędzie się 28 listopada, na Scenie Kameralnej. Na scenie pojawią się: Dominik Łoś, Michał Maciejewski, Grzegorz Gadziomski, Maciej Mikołajczyk, Adam Bauman, Bogdan Potocki, Dariusz Kwaśnik, Janusz Zakrzeński, Anna Nehrebecka, Tomasz Borkowski

WYGRAJ BILET:
Aby wygrać podwójne zaproszenie na spektakl w dniu 1 lub 10 grudnia należy odpowiedzieć na pytanie: W którym roku Albert Camus otrzymał literacką Nagrodę Nobla?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl 
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu. W treści wiadomości prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz terminu wybranego spektaklu. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Rocznica śmierci Alberta Camusa

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 09:24
50 lat temu, 4 stycznia 1960 roku, zginął tragicznie Albert Camus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżuma - zaproszenia czekają!

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 19:42
Marta Ogrodzińska tekst „Dżumy” Alberta Camusa potraktowała zgodnie z duchem jej autora. - Camus jest bardzo współczesnym autorem, dlatego uznałam, że nie potrzebuje, żadnego dodatkowego sztafażu współczesności - wyjaśniła w rozmowie z PR. Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćmy barowe

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2010 07:00
"Gwiazdy na porannym niebie" to jedna z tych sztuk Aleksandra Galina, która przyczyniła się do wzrostu jego popularności, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Za sprawą Andrzeja Pieczyńskiego spektakl trafia do repertuaru Teatru Polskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch kłamców - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 12:36
19 listopada swą premierę na deskach Teatru Polskiego w Warszawie miał spektakl Macieja Wojtyszki "Kraina kłamczuchów". Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.
rozwiń zwiń