Kultura

Czechow Glińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 09:53
Zapowiada się niezła gratka dla teatromanów. Po ponad 8 latach Agnieszka Glińska powraca do spektaklu, który wystawiała w Akademii Teatralnej jako dyplom studentów IV roku Wydziału Aktorskiego.

Samej reżyserki nie trzeba przedstawiać, doskonale znane są jej spektakle „Trzy siostry”, "Kaleka z Inishmaan" Martina McDonagha czy „Norymberga”. Tym razem ponownie czas na Czechowa i jego dramat „Sztuka bez tytułu”.

Jak uważa Agnieszka Glińska: "Popełniona przez niespełna dwudziestolatka, 'Sztuka bez tytułu' jest zapisem obrazu świata, mikrokosmosem, w którym jak pod szkłem powiększającym możemy zobaczyć ludzi z całą ich bezradnością wobec życia i determinacją, by nadać mu jakikolwiek sens". „Czechow odsłania naszą ludzką pokrętność, małość, słabość, nasze bezradne poczynania i jednocześnie patrzy tak wyrozumiale i tak głęboko — aż do istoty człowieczeństwa" dodaje reżyserka.

„Sztuka bez tytułu” opowiada historię młodego nauczyciela, który buntuje się przeciw światu, przyjmuje rolę donżuana, wplątuje się w kolejne romanse. To kolejny spektakl w którym reżyserka pokazując banalne sytuacje pokazuje coś więcej, stawia pytania.

Spektakle premierowe odbędą się 19 i 20 grudnia 2009 w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Spektakl potrwa 3 godziny 50 minut. Występują m.in.: Borys Szyc, Monika Krzywkowska, Krzysztof Kowalewski, Leon Charewicz, Damian Damięcki, Piotr Garlicki, Janusz Michałowski, Andrzej Zieliński.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wyśpiewać Moulin Noir - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2008 10:22
Przed kilkoma laty Marcin Przybylski jako aktor stawał na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego. Po pięciu latach powraca i zajmuje miejsce po drugiej stronie, jako autor scenariusza i reżyser spektaklu „Moulin Noir”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny z archiwum

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:53
W Teatrze Współczesnym w Warszawie odbędzie się dziś inauguracja cyklu "Z Archiwum 'W'". W programie wieczoru znajdą się fragmenty dokumentalnych rejestracji dźwiękowych przedstawień tej sceny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Być jak najbliżej Czechowa- WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 12:46
Teksty Antona Czechowa doczekały się w Polsce już wielu przekładów na język teatralny. Kilkakrotnie wystawiane były „Trzy siostry”, „Iwanow” czy „Niedźwiedź”. Najbliższą premierę przygotowaną w Teatrze Polskim można uznać za nietypową, gdyż jej realizacji podjął się Wieniamin Filsztyński, który „Wujaszkiem Wanią” zajmuje się od dwudziestu pięciu lat. Uważany jest też za jednego z największych specjalistów od tzw. „metody Stanisławskiego”.
rozwiń zwiń