Kultura

Feliksy trafiły w ręce najlepszych twórców teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 15:00
Nagrodę za najlepszą reżyserię minionego sezonu otrzymali: Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska za reżyserię spektaklu "Kompleks Portnoya".

Nagrody stołecznego środowiska teatralnego przyznane za sezon 2009/2010 zostały wręczone po raz dwunasty.

Statuetkę Feliksa  za najlepszą reżyserię minionego sezonu otrzymali: Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska za reżyserię spektaklu na motywach książki Philipa Rotha w Teatrze Konsekwentnym.

 -To odważna nagroda dla niezależnego teatru. Dedykuję ją wszystkim niezależnym teatrom - powiedział Sajnuk dziękując za nagrodę.

Nagrodę Feliksa za pierwszoplanową rolę żeńską otrzymała Ewa Konstancja Bułhak - odtwórczyni Gilety w spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Jana Englerta w Teatrze Narodowym. Feliksem w kategorii pierwszoplanowa rola męska uhonorowano zaś Borysa Szyca, odtwórcę roli Płatonowa w spektaklu "Sztuka bez tytułu" w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym.

-Dziękuję wszystkim, z którymi gram, bo bez was po prostu nie byłoby tego spektaklu. Dziękuję bardzo Agnieszce Glińskiej, bo zawsze pojawia się w dobrym momencie w moim życiu - mówił Szyc.

Zdjęcie
Zdjęcie ze spektaklu "Kompleks Portnoya"(fot.Katarzyna Chmura - Cegiełkowska)

 

Dominika Kluźniak - grająca Aleksandrę w "Sztuce bez tytułu" - otrzymała Feliksa w kategorii drugoplanowej roli żeńskiej, a Grzegorz Małecki - grający Edka w "Tangu" Sławomira Mrożka wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym - otrzymał Feliksa w kategorii drugoplanowej roli męskiej.

-Kiedy gram Czechowa, mam takie pragnienie, aby on siedział na widowni i był zadowolony - powiedziała Kluźniak.

Feliks za debiut trafił do Anny Smołowik grającej w "Kompleksie Portnoya".
Feliksa specjalnego, przyznawanego przez fundatora Feliksów, otrzymał Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Doceniono go m.in. za rozwój nowoczesnej sceny operowej.

-Jestem wdzięczny wszystkim, z którymi mogłem się zetknąć na swojej drodze zawodowej - dziwnej, nietypowej, absolwenta Politechniki Warszawskiej, który zanurzył się w świat teatru i tam znalazł sens swojej obecności - powiedział wzruszony Dąbrowski. Dziękował m.in. swoim współpracownikom, artystom Teatru Wielkiego. -Mamy aspiracje najwyższe, aspiracje prawdziwie europejskie, światowe, i naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy ukonstytuowali sens kultury warszawskiej według najlepszych światowych standardów. Taki cel sobie stawiamy i do tego zdążamy - podkreślił.

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Jury konkursu pod przewodnictwem Barbary Osterloff obejrzało 66 premier w 22 stołecznych teatrach. Laureaci nagród w kategorii reżyseria i pierwszoplanowe role obok statuetek otrzymali po 25 tys. zł, pozostali po 12,5 tys. zł.

Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/1999. Ich pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku. Po jego śmierci nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Na styku jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 00:02
"Księżniczka na opak wywrócona" to nowa propozycja Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl reżyseruje Jan Englert, który do współpracy zaprosił m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralne nagrody stolicy czekają na najlepszych

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 17:09
Jerzy Bielunas, Jerzy Jarocki, Marcin Jarnuszkiewicz, Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska oraz Iwan Wyrypajew to reżyserzy nominowani w tym roku do nagród Feliksy Warszawskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszyscy jesteśmy samotni

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 14:00
To, co jest ukryte, co próbują ludzie chować, tak naprawdę widoczne jest podwójnie - mówi Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń