Kultura

Na styku jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 00:02
"Księżniczka na opak wywrócona" to nowa propozycja Teatru Narodowego w Warszawie. Spektakl reżyseruje Jan Englert, który do współpracy zaprosił m.in.: Małgorzatę Kożuchowską, Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego.

 

"Księżniczka na opak wywrócona" jest jedną z najważniejszych komedii hiszpańskiego złotego wieku, a przy tym najwybitniejszym dziełem Pedra Calderona de la Barki. Jan Englert zdecydował się sięgnąć po nieco zmodyfikowaną wersję utworu, a dokładnie imitację, której dokonał Jarosław Marek Rymkiewicz. Czas akcji też został też nieco zmieniony przez reżysera, zamiast odległego XVII wieku, akcja dzieje się w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Gileta, młoda mężatka, marzy o innym niż dotychczas życiu. Nosi w sobie tęsknotę do bycia księżniczką. Gdy dziewczynę omyłkową wezmą za księżniczkę, rzeczywistość zacznie mieszać się ze snem.

- Jestem pewien, że w tym spektaklu każdy znajdzie coś dla siebie, nie tylko wesołego, ale i mądrego- mówi Jan Englert, reżyser spektaklu. -Warto pamiętać słowa Calderona, który twierdził, że życie i teatr jest snem-dodaje.

Małgorzata Kożuchowska, która w spektaklu wciela się w postać Diany, księżniczki mantuańskiej, dodaje, że jest to jeden z tych tekstów, który mimo upływu czasu nie starzeje się, jest aktualny i uniwersalny. - Każdy z aktorów występujących na scenie jest w stanie powiedzieć coś innego na jego temat, bo jest to tak pojemny tekst- dodaje Kożuchowska.

Obok Małgorzaty Kożuchowskiej na scenie zobaczymy m.in.: Piotra Adamczyka, Ewę Konstancję Bułhak, Grzegorza Małeckiego, Kingę Ilgner i Monikę Dryl.

W Teatrze Narodowym „Księżniczka”, której prapremiera miała miejsce 12 marca 1969 w Teatrze Polskim we Wrocławiu (reżyserował Włodzimierz Herman) wystawiana jest po raz pierwszy. Dramaty Calderona i Rymkiewicza gościły jednak na tej scenie trzy razy. W 1937 Antoni Cwojdziński wyreżyserował „Życie jest snem” Calderona . W 1985 roku Krystyna Skuszanka wyreżyserowała ten sam tekst w imitacji Jarosława Marka Rymkiewicza. W 1972 Adam Hanuszkiewicz wyreżyserował „Kochanków piekła” Jarosława Marka Rymkiewicza wg „El magico prodigioso” Calderona.

Premiera "Księżniczki na opak wywróconej" odbędzie się 24 kwietnia.

Magdalena Zaliwska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Bliżej teatralnego życia Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2007 19:19
"Teatry warszawskie wczoraj i dziś w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden gen powoduje bezsenność

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2008 12:42
Odkrycie genu „sleepless” pomoże w leczeniu kłopotów z bezsennością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 września - (nie)przerwana lekcja

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2009 11:17
Paweł Passini 1 września rozpoczął teatralne "Jawne komplety..."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hamlet a rebours

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 11:41
Najbardziej oczekiwana teatralna premiera jesieni już za nami. Na warszawskiej scenie przy Wierzbowej oglądać można „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwóch kłamców - WYGRAJ BILET

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 12:36
19 listopada swą premierę na deskach Teatru Polskiego w Warszawie miał spektakl Macieja Wojtyszki "Kraina kłamczuchów". Dziś nasi czytelnicy mają szansę otrzymać podwójne zaproszenia na to przedstawienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marat/Sade – WYGRAJ BILET!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 10:03
Do repertuaru Teatru Narodowego powrócił spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej „Marat/ Sade”. Dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bałkański Don Juan

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 14:43
Spotkanie Teatrów Narodowych w Warszawie trwa już od października. W tym tygodniu do stolicy przybyła grupa aktorów z Narodowego Teatru im. Iwana Wazowa w Sofii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Era książki elektronicznej? Ruszają audiobusy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 09:01
Dziś obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji na warszawskie ulice wyjadą audiobusy. Specjalnie oznakowane pojazdy będą kursować na głównych warszawskich liniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncertowy cykl w Teatrze 6. Piętro

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 13:56
Cykl pięciu koncertów, podczas których wystąpią m.in. Urszula Dudziak, Kayah z zespołem Royal Quartet, zespół Kroke, Smolik oraz Leszek Możdżer, odbędzie się w lipcu i sierpniu w Teatrze 6. Piętro. Cykl ma być organizowany w teatrze w każde wakacje letnie.
rozwiń zwiń